رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند یک کارگاه ساخت سانتریفوژهای سازمان انرژی اتمی ایران در کرج هدف حمله پهپادی روز چهارشنبه بوده و دچار خسارت‌هایی شده است.

این در حالی است که سازمان انرژی اتمی پیشتر اعلام کرد “اقدام خرابکارانه” علیه یکی از تاسیساتش شکست خورده و هیچ خسارتی به بار نیاورده است.

شبکه ۱۳ اسرائیل گزارش کرده در این حمله خسارت‌هایی به کارگاه سازمان انرژی اتمی ایران وارد شده است. این رسانه گفته کارگاه کرج برای سانتریفوژهای مورد استفاده در غنی سازی اورانیوم تیغه‌های آلومینیومی می‌ساخته است.

در تیر ۱۳۹۹ هم که تاسیسات نطنز هدف اقدام خرابکارانه قرار گرفت اظهارنظرهای اولیه مقام‌های ایرانی ابعاد حادثه را کمتر از واقعیت جلوه می‌داد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز هم به نقل از یک “ایرانی آگاه” از حمله و همچنین یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا ساختمان هدف حمله را “یکی از مراکز اصلی” تولید سانتریفوژ برای فردو و نطنز گزارش کرد.

نیویورک تایمز نوشت: “فرد آشنا با این حمله می گوید که این پهپاد ظاهرا از داخل ایران بلند شد، از جایی نه چندان دور از این مرکز، و به ساختمان برخورد کرد. این فرد نمی داند که آیا خسارتی به بار آمده است یا نه.”

نقشه کرج

چند رسانه اسرائیلی بدون ذکر منبع از ایجاد خسارت در حمله پهپادی به تاسیسات کرج خبر داده‌اند.

از جمله روزنامه جروزالم پست می‌گوید “نشانه‌های قوی” دریافت کرده که برخلاف گفته‌های مقام‌های ایرانی در حمله روز چهارشنبه خسارت قابل توجهی به بار آمده است.

بی‌بی‌سی مستقلا نمی‌تواند این گزارش‌ها را تایید کند.

ساختمان مورد حمله در چند گزارش متعلق به “شرکت فناوری سانتریفوژ ایران” دانسته شده و یکی از اهدافی بوده که بنا به گفته منابع امنیتی اسرائیل پیشتر در اختیار دولت دونالد ترامپ گذاشته بود.

در یک سال اخیر اقدامات خرابکارانه متعددی برنامه هسته‌ای ایران را هدف گرفته است که عمدتا مسئولیت آن را متوجه اسرائیل می‌دانند.

اسرائیل همچنین پیاپی به اهداف مرتبط با ایران در سوریه حمله کرده است.

ایران واکنش مستقیم تلافی‌جویانه‌ای به این عملیات نشان نداده اما حامی گروه‌های شبه‌نظامی اسلامگرایی است که علیه اسرائیل فعالیت می‌کنند.