در ایران شمار زیادی از شهروندان برای چندمین روز متوالی با قطع برق مواجه شده‌اند. علاوه بر تهران از بعضی شهرهای دیگر از جمله شیراز هم خبر رسیده که برق “بدون اطلاع قبلی” قطع شده است.

همزمان با گرم شدن هوا از سه روز پیش قطعی‌ها گسترده‌تر شده است. سخنگوی صنعت برق در ایران استخراج غیرمجاز رمزارزها مثل بیت‌کوین و استفاده از کولر در گرمای هوا را دلیل قطع شدن برق اعلام کرده بود.

شرکت توانیر اعلام کرده تراز تولید برق در ایران بر هم خورده و پنج هزار مگاوات کمبود وجود دارد.

سایت برق‌نیوز به نقل از مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، نوشته که برای جلوگیری از خاموشی مراکز استخراج بیت‌کوین که به آنها مراکز “ماینینگ مجاز” گفته می‌شود، در ساعات پرمصرف خاموش خواهند شد. بسیاری از مراکز استخراج “مخفی” و “غیرقانونی” هستند که دولت از شهروندان خواسته آنها را معرفی کنند.

بعضی از رسانه‌ها قطع برق را به مراکز استخراج رمز ارز بیت‌کوین نسبت می‌دهند؛ اما مشکلات کمبود برق در فصل‌های گرم سال از سال‌ها قبل ادامه داشته است. هرچند امسال در زمستان هم ایران شاهد قطعی‌های گسترده بود که به استخراج بیت‌کوین نسبت داده می‌شد.

استخراج کنندگان رمزارزها برای فعالیت نیاز به برق ارزان قیمت دارند؛ از همین رو در ایران از تعرفه‌هایی نظیر کشاورزی، خانگی و صنعتی استفاده می‌کنند که فشار مضاعفی را بر سیستم توزیع برق وارد می‌کند.

قطعی برق

پیش‌تر اعلام شده بود که در بسیاری از شهرها برق برای “دو ساعت” در روز قطع خواهد شد؛ اما قطعی برق در روزهای اخیر به گفته بسیاری از شهروندان “بدون برنامه” بوده و “جدول قطعی برق” اعلام نشده است.

شمار زیادی از شهروندان که بیشترشان ساکن تهران هستند، می‌گویند از ساعت قطع برق خبر نداشته‌اند که برای آن آماده باشند و مثلا وسایل ارتباطی خود را شارژ کرده باشند. آنها خواستار این هستند که “دست‌کم” دولت برنامه مشخصی داشته باشد.

مسئولان صنعت برق می‌گویند در صورت گسترده‌شدن قطع برق، برنامه قطع برق استان‌ها را اعلام خواهند کرد.

یک ماه به آغاز فصل تابستان و گرم‌ترین روزهای سال مانده؛ اما دولت از هم اکنون با کمبود برق مواجه است. امروز دمای تهران ۳۳ درجه، دمای شیراز در مرکز استان فارس ۳۴ درجه و دمای بعضی از شهرها در استان خوزستان ۴۷ درجه سلسیوس بود.

شماری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند کارت‌خوان بعضی از مغازه‌ها از کار افتاده و خرید با کارت ممکن نبوده است. یکی از شهروندان هم نوشته کارکنان شرکتی که در آن کار می‌کند، از صبح در ساختمان نشسته‌اند و کاری ندارند که انجام بدهند.

محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل توانیر، دیروز گفته بود که تراز تولید و مصرف برق به هم خورده است. او دلایل زیادی را برای این بحران اعلام کرد از جمله “خشکسالی و غیر ممکن شدن استفاده از برخی نیروگاه‌های برق آبی، افزایش دما و بالا رفتن مصرف برق، ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی و رمزارز‌ها”