سنای آمریکا روز سه‌شنبه با اکثریت آرا به خانم لیندا توماس گرینفلید،‌ گزینه جو بایدن برای ریاست نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل متحد رای اعتماد داد.

این رای اعتماد برای رئیس جمهوری جدید ایالات متحده موفقیت خوبی به شمار می‌رود، هر چند که تحلیلگران معتقدند که دیگر گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های انتصابی ممکن است با مخالفت‌های جدی‌تری در سنا روبرو شوند.

خانم گرینفلید ۶۸ ساله،‌ یک دیپلمات کارکشته و با تجربه در آمریکاست که پیش‌تر به عنوان دستیار وزارت خارجه در امور آفریقا در دولت باراک اوباما خدمت کرده بود.

وی روز سه‌شنبه با ۷۸ رای موافق در برابر ۲۰ رای مخالف، اعتماد مجلس سنای آمریکا را جلب کرد.

عمده مخالفان خانم گرینفیلد در مجلس سنا که همگی از حزب جمهوری خواه بودند به بخشی از یک سخنرانی او در سال ۲۰۱۹ استناد کرده و مدعی شدند که وی در این سخنرانی از چین جانبداری کرده است.

با این انتصاب انتظارها از نماینده جدید ایالات متحده در سازمان ملل متحد که بر خلاف سلف خود از تجربه بالایی در زمینه دیپلماسی برخور‌دار است و کارشناسان رتبه وی را در حد یک وزیر می‌دانند، بالا خواهد بود.

به گفته یکی از سفرای سازمان ملل متحد که نامی از وی برده نشده، ایالات متحده آمریکا طی سالهای اخیر تقریبا در مباحثات سازمان ملل متحد،‌ در رایزنی‌ها و فعالیت‌های دیپلیماتیک و نیز روند تصمیم‌گیری‌ها به نوعی غایب بوده است.

یک سفیر دیگر سازمان ملل که کشورش عضو شورای امنیت است نسبت به تعامل و پویایی بیشتر ایالات متحده در درون این سازمان ملل ابراز امیدواری کرد.

دیپلماتی دیگر در سازمان ملل متحد با اشاره به ناکارآمدی دولت پیشین آمریکا می‌گوید: «این انتصاب به سختی می‌تواند بدتر از گزینه دولت پیشین باشد؛ دولتی که بیش از حد یکجانبه‌گرا بود، از پیمان‌ها خارج می‌شد و با تهدید کارهای خود را پیش می‌برد.»

وی در این خصوص تصریح کرد که ما بدترین شکل ماجرا را تجربه کردیم و این انتصاب قطعا می‌تواند مثبت‌تر از قبل باشد.