گسترش تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های تهران و آغاز اعتراضات شبانه در بوکان، سقز و مهاباد؛ نگرانی‌ها در باره جان حسین رونقی

02

«استقرار نیروهای ضد شورش در زندان مرکزی ارومیه»

گزارش‌ها حاکی از استقرار نیروهای ضد شورش در محوطه زندان مرکزی شهر ارومیه است. منابع شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داده که تمام نیروهای گارد ویژه این زندان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

Social embed from twitter

 

 • اعتراضات در بوکان وسقز

  شبکه حقوق بشر کردستان از آغاز اعتراضات در بوکان خبر داده است. براساس این خبر همزمان با قطع اینترنت موبایل در این شهر، صدای تیراندازی در جاده حصار شنیده می‌شود.

  این شبکه همچنین گفته است که اعتراضاتی درخیابان‌های معلم، تپه مالان و سنگبران سقز، زادگاه مهسا امینی آغاز شده است.

  «چرا باید دخترانمان تکه تکه شوند؟»

  دختر معترضی از ایران در پیامی که به بی‌بی‌سی فارسی فرستاده می‌پرسد: «کجای دین، کجای قرآن، کجای کتاب قانون نوشته که آقا ما به چیزی که نمی‌خواهیم، نمی‌توانیم اعتراض کنیم؟».

  او ادامه می‌دهد: «خودمان انتخابتان کردیم، الان روزی هزار بار خودمان، پدر و مادرمان، می‌گوییم پشیمانیم». «چرا باید دخترانمان، چرا باید پسران‌مان تکه تکه شوند. چرا باید هر روز خبر مرگ یکی‌شان به گوشمان برسد.»

  Social embed from instagram

 • دانشگاه علم و فرهنگ تهران؛ لحظه دستگیری یک دانشجو به دست لباس شخصی‌ها

  کانال شوراهای صنفی دانشجویان با انتشار ویدیویی از حمله نیروهای امنیتی لباس شخصی‌ در مقابل دانشگاه علم و فرهنگ تهران خبر داد که دست‌کم یک دانشجوی پسر را با زمین انداختن او دستگیر کرده‌اند.

  چندین کانال و توییتر متعلق به فعالان صنفی دانشجویی، نام فرد دستگیر شده را «بهنیا شهبازی» عنوان کرده‌اند که دانشجوی مدیریت بازرگانی است و به سبک اخیر، نیروهای امنیتی او را با پوشاندن سر و صورت سوار بر موتور سیکلت کرده و برده‌اند.

  کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

  Social embed from instagram

   

 • خبر فوریتداوم نگرانی‌ها درباره جان حسین رونقی در زندان اوین تهران

  ابراز نگرانی‌ها درباره جان حسین رونقی که در زندان اوین تهران بازداشت است، ادامه دارد.

  خانواده آقای رونقی می‌گویند با گذشت سه هفته از اعتصاب غذا، آقای رونقی باید هرچه زودتر به بیمارستان منتقل شود، اما مسئولان زندان واکنشی نشان نمی‌دهند.

  حسن رونقی برادر این زندانی سیاسی گفته است «حسین بدون درمان و دارو و با پای شکسته و تنی بیمار و در حالی که خون بالا آورده است، همچنان در زندان است.»

  روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در شماره امروز خود به نقل از افراد زندانی در اوین گفته که آقای رونقی با پای به وضوح شکسته دیده شده که ماموران جمهوری اسلامی ایران او را رو زمین می‌کشیدند.

  این روزنامه از قول زندانی دیگری تایید کرده است که او خون بالا می آورده است.

  اعتراض‌ها در رشت؛ «امسال سال خونه سیدعلی سرنگونی»

  در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از اعتراض‌ها در رشت در ۲۳ مهر منتشر شده است، شمار زیادی از معترضان در خیابان معلم تجمع کرده‌اند و فریاد می‌زنند: ‌«امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»

  Social embed from instagram

   

 • اعتراضات در فهادان یزد؛ «پلیس جرات ندارد جلو بیاید»

  این ویدیو از منطقه فهادان یزد منتشر شده است که گفته می‌شود مربوط به ۲۲ مهر ۱۴۰۱ است و در آن دیده می‌شود که معترضان با روشن کردن آتش در خیابان حضور دارند و کسی که روی ویدیو حرف می‌زند می‌گوید ماموران جرات ندارند، جلو بیایند.

  ویدیوهای دیگری از همین منطقه از یزد منتشر شده است که نشان می‌دهد معترضان در میدانی به نام گل سرخ حضور دارند و یک خودرو نیروی انتظامی را وادار به فرار می‌کنند.

  Social embed from instagram

   

 • گزارش‌ها از تجمع اعتراضی و به صدا درآمدن بوق اتومبیل‌ها در تهران

  گزارش ها از پایتخت ایران حاکی از تجمع اعتراضی و به صدا درآمدن بوق اتومبیل‌ها در خیابان شریعتی و در برابر ایستگاه است.

  از معترضان شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی شنیده می‌شود.

  رابرت مالی: جای تعجب نیست حکومت ایران به معترضان مسالمت‌جو تیراندازی می‌کند

  رابرت مالی، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در توییتی گفته است «متأسفانه جای تعجب نیست، حکومت ایران به جای گوش دادن به معترضان مسالمت‌جو به تیراندازی به سوی اعتراضات مسالمت‌جو ادامه می‌دهد.»

  آقای مالی گفته است «گفت‌وگوی ارزشمندی با فعالان حقوق بشر درباره وضعیت ایران و اقداماتی که آمریکا می‌تواند برای حمایت از حقوق اساسی مردمش انجام دهد، داشتیم.»

  اشاره او به دیداری است که شب گذشته از سوی آنتونی بلینکین وزیرخارجه آمریکا انجام شد و آقای مالی و وندی شرمن معاون وزارت خارجه ایالات متحده هم در آن حضور داشتند.

  Social embed from twitter

   

 • تقابل دانشجویان معترض دانشگاه تهران با بسیجیان

  تصاویر دریافتی در ۲۳ مهر ۱۴۰۱ از پردیس مرکزی دانشگاه تهران تقابل شعارهای دانشجویان معترض با گروهی از بسیجیان را نشان می‌دهد.

  تجمع دانشجویان معترض از مقابل در مشرف به خیابان ۱۶ آذر آغاز شد اما گروهی از بسیج دانشجویی راه آنها را به سوی سر در اصلی داشنگاه تهران در خیابان انقلاب سد کردند.

  دانشجویان معترض شعارهایی از جمله «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم» سر می‌دادند.

  افرادی با عنوان بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هم با خواندن سرود «ای ایران» شعار «نقشه جنگ داخلی می‌کشن، یه ذره تاریخ بخونین خواهشاً» سر دادند.گزارش‌هایی از حضور زنان چادری «غیر دانشجو» در رده سنی حدود ۴۰ ساله در داخل دانشگاه و ضرب و شتم دانشجویان معترض توسط حراست#دانشگاه_تهراندر هنگام خروج آنها منتشر شده است.