لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، به ایران هشدار داده که مذاکرات جاری بر سر برنامه هسته‌ای این کشور آخرین فرصت برای دستیابی به توافق است. او از مقامات ایران خواست تا نشان دهند درباره مذاکرات در وین جدی هستند.

همزمان علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در نشست وین به پرس‌تی‌وی، شبکه انگلیسی زبان صدا وسیما گفته است که “طرف های ایرانی در جریان مذاکرات جاری هیچ ابتکار و یا پیشنهاد سازنده‌ای از طرف مقابل دریافت نکرده‌اند.” او در گفتگویی اختصاصی با این شبکه گفت: “رفع تحریم های ظالمانه آمریکا و فعالیت های هسته ای ایران هر دو از موضوعات اصلی در مذاکرات جاری در وین است که هنوز عامل اختلافات بین دو طرف است.”

نماینده ایران همچنین افزوده به رغم چنین وضعیتی هیات ایرانی با پیشنهادات و اصلاحاتی که به طرف مقابل ارائه کرده، دیدگاه‌های خود را در باره نقاط مورد اختلاف به اطلاع طرف مقابل رسانده است اما تاکنون در مورد این نقاط اختلاف “پیشنهاد و یا ابتکارعملی” دریافت نکرده است.

آخرین فرصت

خانم تراس در جمع خبرنگاران و در جریان نشست سران گروه هفت (جی۷) که در لیورپول در جریان است، گفت: “این آخرین فرصت برای ایران است تا با یک راه حل جدی برپایه مفاد برجام به پای میز مذاکره بیاید. این آخرین فرصت است؛ و بسیار حیاتی است که آنها این کار را انجام دهند. ما اجازه نخواهیم داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. ضروری است که آنها پای میز مذاکره بیایند و در مذاکرات جدی باشند.

هدف مذاکره کنندگان احیای توافقنامه ۲۰۱۵ برای لغو تحریم‌ها علیه ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور است.

روز گذشته آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، هم با اشاره به این که پیشنهاد ایران در وین “شش ماه مذاکرات را به عقب برگردانده” گفت که در چند روز اخیر در این مذاکرات هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

اشاره خانم بربوک به متن جدیدی است که هیات ایرانی به عنوان مبنای جدید مذکرات در پایان ماه نوامبر ارائه کرده است.

طرف‌های حاضر در مذاکرات می‌گویند که در این متن، توافق‌هایی که در جریان شش دور نخست مذاکرات احیای برجام به دست آمده بود، به کلی نادیده گرفته شده است.

وزیر خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که هیچ چشم‌اندازی برای پیشرفت در این مذاکرات دیده نمی‌شود و فرصت برای حل مشکل، به سرعت در حال از دست رفتن است.

برجام

منبع تصویر، IRNA

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم روز گذشته گفت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور با همتایان اروپایی‌اش، مذاکراتی “سازنده” درباره برجام و شیوه برخورد با ایران داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای بلینکن که برای شرکت در نشست گروه هفت در لیورپول است، درباره برجام و شیوه ادامه مذاکرات با وزرای خارجه کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه گفت‌وگو کرده است.

در همین حال ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران روز گذشته گفت: “اگر طرف مقابل مصمم به لغو تحریم‌ها باشد، توافق خوبی صورت خواهد گرفت.”

او همچنین در پاسخ به انتقادها از اینکه ایران در مذاکرات جدی نیست، ارائه متن جدید به مذاکره‌کنندگان را نشانه جدی بودن ایران در مذاکرات توصیف کرد.