گفتگوی یورونیوز با مادر علی شریعتی، زندانی سیاسی

علی شریعتی اما به گفته خانواده اش از اول آذرماه در بهداری زندان اوین به سر می برد. این فعال مدنی از دهم آبان ماه در اعتراض به «حکم ناعادلانه» خود دست به اعتصاب غذا زده است. شایسته سادات شهیدی، مادر علی شریعتی در گفتگو با یورونیوز، وضعیت جسمانی فرزندش را نگران کننده خوانده و می‌گوید: «علی را روز شنبه به بیمارستان منتقل کرده بودند اجازه نداد سرم بزنند و بدون هیچ درمانی او را به زندان اوین و بردند بهداری اوین. امروز هم ملاقات حضوری داشتیم که موقع خداحافظی سرش گیج رفت و توی سالن ملاقات افتاد. او را به هوش اوردند و همانطور بردند. حالش خیلی بد است ۲۰ کیلو کاهش وزن داشته، قندش روی ۳۲ است و ۴۰ روز است که در بهداری زندان اوین است.»

مادر علی شریعتی می‌گوید: «اعتراض علی به حکم اش است، می گوید حکم ام ناعادلانه است و درخواست اش این است که حداقل مرخصی استعلاجی بدهند تا اعاده دادرسی شود. ابتدا اعتصاب تر کرده بود چایی و آب می خورد اما چون در بهداری او را نگه داشته اند دو سه روز است اعتصاب خشک کرده. خیلی تحت فشار است. در اتاق را آخر شب روی او قفل کرده بودند. فلاسکی که پیش او بوده و گهگداری چایی می خورد را از او گرفته اند و به بقیه مریض ها هم گفته اند که با علی شریعتی نباید صحبت بکنید.»

علی شریعتی به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به دلیل حضور در تجمع علیه اسیدپاشی در مقابل مجلس ایران، به ۵ سال زندان محکوم شده است. مادر او می گوید: «دیروز از پزشک قانونی به علی گفته اند که اعتصابت را بشکن. او هم گفته مرا ببرید بند (عمومی) اما نبردند. دو هفته پیش گفته بودند اگر اعتصاب را بشکنی، می بریم بند. علی سه روز اعتصاب اش را شکست، باز هم نبردند بند و توی بهداری ماند مجدد اعتصاب اش را شروع کرد. من هم وقتی می گویم بشکن می گوید من باید به حق ام برسم. من هم به اعتقاد پسرم احترام می گذارم. مادرانه از او خواسته ام منتهی متاسفانه قبول نمی کند.»

سعید شیرزاد و نزار زکا دو زندانی سیاسی دیگر در زندان های ایران هستند که در اعتصاب غذا به سر می برند. سعید شیرزاد از فعالان مدنی است که به ۵ سال زندان محکوم شده و در زندان رجایی شهر زندانی است. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گزارش داده که او در اعتراض به آنچه «مرگ خاموش زندانیان توسط رئیس زندان» خوانده و مواردی همچون «ضرب و شتم زندانیان هنگام اعزام به دادگاه و جلوگیری از اعزام زندانیان بیمار به بیمارستان»، از روز ۱۷ آذر ۱۳۹۵ با دوختن لب‌هایش اعلام اعتصاب غذا کرده ‎است.

نزار زکا اما شهروند لبنانی است که از ۲۷ شهریور ۱۳۹۴ در ایران به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت امریکا زندانی و به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. خانواده آقای زکا اعلام کرده اند که او خواستار ملاقات با یک مقام سفارت لبنان در ایران و آزادی بی قید و شرط خود است و در همین راستا دست به اعتصاب غذا زده است.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.