گوارديولا پيروز جدال دو تكنسين دنياى فوتبال

در مهمترين ديدار هفته هفدهم ليگ برتر فوتبال انگلستان دو مربى نامدار فوتبال مقابل يكديگر قرار گرفتند.
آرسن ونگر و پپ گوارديولا كه تا حدود زيادى از لحاظ فلسفه مربيگرى شبيه يكديگر هستند ديدارى تماشايى را به نمايش گذاشتند.
در فلسفه هر دو مربى حفظ توپ و استفاده از پاسهاى كوتاه براى رسيدن به گل در اولويت قرار دارد.
در چنين تاكتيكى جابجايى بازيكنان و آشنايى به فضا مهمترين فاكتور موفقيت است.
ونگر با تجربه سالها حضور در ليگ برتر بخوبى از شرايط فوتبال ليگ برتر انگلستان آشنايى دارد اما گوارديولا معتقد است همچنان در حال يادگيرى است و هنوز نتوانسته خود را با شرايط فوتبال فيزيكى و پربرخورد جزيره هماهنگ كند.
در مصاحبه اى در هفته گذشته گوارديولا به واقعيتى اشاره كرد كه تا پيش از شروه هفته هفدهم اعتقادى به آن نداشت.
گوارديولا: تا پيش از شروع كار در ليگ برتر تمامى كارشناسان به فوتبال عجيب و غريب انگلستان اشاره مى كردند و اعتقاد داشتند درليگ برتر هر تيمى در هر شرايطى ممكن است تيم ديگر را شكست دهد آنرا باور نداشتم اما حالا اين موضوع برايم ثابت شده است.
در حاليكه گوارديولا نيز به مانند لويىًس ون خال كنترل جريان بازى را يكى از راهكارهاى اصلى موفقيت در فوتبال مى داند اما با توجه به نوع بازى تيمهاى انگليسى كه با توپهاى بلند و پرسينك سنكين و با قدرت جنگدگى جريان بازى را تغيير مى دهند كنترل بازى بسيار سخت و غيرقابل اجرا بنظر مى رسد.
چلسى با درخشش كاستا همچنان به صدرنشينى اش ادامه مى دهد و يونايتد با سه پيروزى متوالى و با مورينيو نويد روزهاى خوب گذشته را مى دهد. لستر در بازى ديدنى و درحاليكه جيمى واردى در همان ابتداى بازى اخراج شده بود توانست به رغم ده نفره شدن بازى دو بر هـيچ باخته را مساوى كند تا كلوديو رانيرى يكبار ديكر توانايى هاى منحصر بفرد خود را در مربيگرى به اثبات برساند.
منچستر سيتى ٢ – آرسنال ١
آرسنال با سيستم ١-٣-٢-٤ و سيتى با سيستم ١-٤-١-٤ به ميدان آمدند.
در تركيب هر دو تيم موضوع اصلى كنترل جريان بازى در ميانه ميدان بود.
با توجه به غيبت فرناندينيو در ميانه ميدان سيتى، فرناندو تنها هافبك دفاعى اين تيم بود. فرناندو بازيكنى سخت كوش و دونده است كه برخلاف فرناندينيو بازيخوان و بازيسازى خوبى نيست.
در تركيب سيتى يحيى توره و ديويد سيلوا دو هافبك ميانى محسوب مى شدند كه لىًورى سانه در چپ و كوين دى بروينه در راست وظيفه داشتند رحيم استرلينگ تنها مهاجم خود را صاحب توپ كنند.
استرلينگ بازيكنى سرعتى است كه فضا مهمترين فاكتور موفقيت او است و زمانهايى كه در كناره ها بكار گرفته مى شود ضريب موفقيت او به مراتب بيشتر است.
دى بروينه شرايطى كاملا متفاوت دارد. بازيكنى كه نبايد در چارچوب مشخصى بكار گرفته شود و در فضاهاى بسيار كم نيز براحتى جريان بازى را تغيير مى دهد.
نيمه اول آرسنال بدون ترديد تيم برتر ميدان بود. حركات عالى آلكسى سانچز و توپ گيرى او در فضاى جلو خط دفاعى سيتى موجب شد تا آرسنال در همان ابتداى بازى به گل برسد.
در صحنه گل آرسنال ضعف مفرط سيستم دفاعى سيتى در پرسينگ به بازيكن صاحب توپ كاملا مشهود بود.
پس از اينكه پتر چك سانتر نه چندان خوب سانه را مال خود كرد هكتور بلرين را در دفاع راست صاحب توپ كرد. حركت بلرين از خط دفاعى و بدون اينكه هيچ يك از بازيكنان سيتى او را تحت فشار قرار دهند موجب شد تا سانچز در فضاى جلو خط دفاعى سيتى صاحب توپ شود.
در حاليكه نيكلاس اوتامندى براى مهار سانچز به ميانه زمين متمايل شد تىًو وولكات به فضاى بين اوتامندى و پابلو زابالتا حمله كرد و با پاس عالى سانچز دروازه سيتى را باز كرد. در صحنه گل جابجايى سانچز و وولكات يكى از دلايل اصلى سردرگمى مدافعين سيتى بود.
در چنين شرايطى پرسينگ و يا بازگشت به زمين خودى براى ايجاد شكل دفاعى مهمترين استراتژى مربيان است اما بازيكنان سيتى كاملا اين موضوع را فراموش كرده بودند و تنها نظاره گر حركات بلرين، سانچز و وولكات بودند.غيبت فرناندينيو كه همواره فضاى جلو خط دفاعى سيتى را اشغال مى كند كاملا در اين بازى حس مى شد.
نيمه اول آرسنال بخوبى جريان بازى را كنترل كرد اما نيمه دوم شرايط كاملا متفاوت شد.
صرف نظر از تغيير تاكتيكى سيتى و جابجايى استرلينك و دى بروينه كه كاملا تاثيرگذار بود بايد به ايجاد انگيزه و تزريق روحيه پيروزى توسط گوارديولا به بازيكنانش اشاره حرد.
نيمه دوم سيتى نمى خواست بازنده باشد حضور پرتعداد آنان در حمله و همچنين فشار به بازيكن صاحب توپ در زمان دفاع يكى از دلايل اصلى موفقيت سيتى در نيمه دوم بود.
با جايجايى دى بروينه به خط حمله ، توره نيز كنار فرناندو قرار گرفت و سيلوا آزاد تر شد و تا حدودى سيستم سيتى ١-٣-٢-٤ تغيير كرد.
حضور پررنگ سيلوا در حمله و آزادى عمل بيشتر او در گل اول كاملا مشخص بود.
پاس عالى او به پشت خط دفاعى آرسنال و حركت سانه كه در اين نيمه بيشتر متمايل به ميانه ميدان بازى مى كرد سيتى را به گل رساند.
صرف نظر از حركت خوب سانه اما نگاه او به موقعيت چك دروازه بان آرسنال پيش از زدن ضربه آخر نمونه اى كامل از يك فوتباليست كاملا حرفه اى و با كيفيت بود.
آرسنال پس از گل تحت فشار قرار گرفته بود و ونگر براى كم كردن فشار، اوكسديل چمبرلين را جايگزين ايووبى كرد. نكته قابل توجه تعويض چمبرلين پس از تنها يازده دقيقه بود. در گل دوم سيتى بدون ترديد پاس عالى دى بروينه و ديد عالى او در پيدا كردن استرلينگ و درحاليكه استرلينگ كاملا از جريان بازى به دور بود يكى از نشانه هاى بارز اجراى فلسفه مربيگرى گوارديولا در منچستر سيتى است.
گوارديولا اعتقاد دارد پاس دادن در يك منطقه موجب مى شود تمركز تيم مقابل تنها در اين منطقه معطوف شود سپس مى توان از منطقه ديگر كه كمتر محافظت مى شود به آنان حمله كرد.
گل دوم سيتى دقيقا از همين طريق به دست آمد و استرلينگ با شوتى زمينى و از زاويه بسته براى باردومچك رامغلوب كرد .
ونگر پس از گل بخوبى دريافته بود كه ميانه ميدان را از دست داده است و با اضافه كردن محمد الننى به جاى چمبرلين تا حدودى تعادل را درميانه ميدان برقرار كرد.
سيتى با حفظ توپ و كنترل جريان بازى توانست به سه امتياز حساس برسد و گوارديولا تا حدودى از زير فشار خارج شود اما دومين شكست پياپى آرسنال اين تيم را وارد بحرانى موقتى كرده است مشكلى كه ونگر كاملا به آن عادت كرده و راه خارج شدن از آنرا بخوبى مى داند.
آرايش دو تيم در اين ديدار:
آرایش سیتی و آرسنال
4
آرایش سیتی و آرسنال
ساير نتايج:
كريستال پالاس ٠ – چلسى ١
ميدلزبرو ٣ – سوانزى ٠
استوك ٢ – لستر ٢
ساندرلند ١ – واتفورد ٠
وستهم ١ – هال سيتى ٠
وست بروم ويچ ٠ – منچستر يونايتد
بورنموث ١ – ساوثهمپتون ٣
تاتنهام ٢ – برنلى ١

Leave a comment