گوگل از ابزاری رونمایی کرده است که با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند “۲۸۸ بیماری پوست، مو و ناخن” را تشخیص دهد.

این برنامه نشان تایید اتحادیه اروپا (CE) را به عنوان ابزاری پزشکی به دست آورده اما گوگل می‌گوید این ابزار برای این طراحی نشده است که جای تشخیص و درمان توسط پزشک را بگیرد.

به گفته گوگل، آزمایش “ابزار کمک-تشخیصی بیماری‌های پوست” که در کنفرانس سالانه پژوهشگران این غول فناوری رونمایی شده، اواخر سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود.

توسعه این برنامه سه سال طول کشیده است و برای آن از یک پایگاه داده شامل ۶۵۰۰۰ تصویر از بیماری‌های پوستی تشخیص داده شده، میلیون‌ها تصویر از لکه‌‌ها و عوارض پوستی که مردم را نگران کرده و هزاران تصویر پوست سالم با سایه‌روشن و رنگ‌های مختلف استفاده شده است.

این برنامه از کاربران جز تصویر عارضه پوستی‌شان، می‌خواهد به یک سری سوال آنلاین هم جواب دهند.

این ابزار بر اساس ابزارهای قبلی گوگل برای یادگیری تشخیص برخی سرطان‌ها و سل ساخته شده است.

در حال حاضر هیچیک از این ابزارها به عنوان جایگزین تشخیص بیماری توسط انسان تأیید نشده‌اند.

گوگل می‌گوید درباره مشکلات پوست، مو و ناخن سالانه حدود ده میلیارد جستجو در موتور جستجویش صورت می‌گیرد.

هنوز سازمان غذا و دارو ایالات متحده به این ابزار “کمک-تشخیصی بیماری‌های پوست” مجوز استفاده در آمریکا را نداده اما ابزار دیگری که از همین شیوه “یادگیری ماشین” استفاده کرده و شرکت بریتانیایی اُپتلوم برای تشخیص سرطان ریه ساخته است، اخیرا مجوز استفاده در آمریکا را به دست آورد.

پروفسور تیم آندروود، رئیس بخش سرطان‌شناسی دانشگاه ساوتمپتون در بریتانیا، گفت: “استفاده از هوش مصنوعی، چه در تشخیص سرطان چه در سایر زمینه‌های پزشکی به اینکه تشخیص چه باشد و چه درمانی برای بیمار مناسب است کمک می‌کند.”

line

تحلیل جیمز گالاهر، گزارشگر دانش و سلامت بی‌بی‌سی

این اولین ابزار هوش مصنوعی در زمینه پزشکی نیست اما قرار دادن آن در دسترس مردم به جای پزشکان بسیار مهم است.

گوگل این را ابزاری بهتر و مطلوب‌تر از جستجوی اطلاعات در موتور جستجوی خود می‌داند نه جایگزینی برای مشورت پزشکی.

اینکه آیا مردم بجای جستجوی ساده از این ابزار استفاده کنند البته موضوع دیگری است. ما می‌دانیم اینترنت هم منبع ایجاد وحشت پزشکی است هم منشا اطمینان‌بخشی کاذب. اینکه مردم چگونه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند در طراحی این ابزار در نظر گرفته شده به شکلی که اولویت ایمنی باشد.

ابزارهای پزشکی مانند این، حتی آنهایی که فناوری هوش مصنوعی دارند باید بتوانند تعادلی برقرار کنند بین شناسایی هر کسی که بیماری دارد و رفع نگرانی افراد سالم، تا بیهوده دنبال دکتر و دوا نروند.

همیشه گرایش به یکی به معنی کاهش توجه به دیگری بوده است.

پزشکان و توسعه‌دهندگان این برنامه به شخص من گفتند که این هوش مصنوعی طوری طراحی شده که بیماری‌هایی مانند سرطان پوست را نادیده نگیرد.

از طرف دیگر، در مواردی هم که عارضه خوش‌خیم به نظر می‌رسد، توصیه می‌شود فرد باز هم در صدد پیگیری پزشکی برآی