کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان در دو روز گذشته به سرمقاله کیهان، روزنامه نزدیک به دولت ایران به گستردگی واکنش نشان داده‌اند. شماری از افغان‌ها رسانه‌های دولتی ایران را متهم به “تطهیر تروریسم” کرده‌اند.

شدت گرفتن درگیری‌ها در افغانستان نظر برخی از رسانه‌های افغانستان را هم جلب کرده. از جمله نحوه پرداخت رسانه‌های نزدیک به دولت این کشور جالب توجه است. این رسانه‌ها به تغییر موضع طالبان در برابر شیعیان و دولت ایران اشاره کرده‌اند.

روزنامه کیهان در یادداشتی که در ۴ سرطان/ تیر ۱۴۰۰ منتشر کرده، نوشته گروه طالبان “با طالبانی که می‌شناختیم و مثلاً سر می‌برید، تفاوت‌هایی کرده است.”

این روزنامه اصولگرا در این یادداشت زیر عنوان “در افغانستان چه خبر است؟” نوشته که “در پیشروی‌های اخیر این گروه در افغانستان خبری از جنایت‌های هولناک، شبیه جنایات داعش در عراق نیست و طالبان حتی اعلام کرده که با شیعیان این کشور هم کاری ندارد.”

در ادامه اضافه کرده دیگر در جریان عملیات گروه طالبان در افغانستان خبری از تخریب خانه‌ها و قتل عام غیرنظامیان نیست.

در برنامه جهان آرای شبکه افق که “تریبون تندروان ایران” خوانده می‌شود، هم اظهارات مشابهی مطرح شده است.

حسام رضوی، از مدیران خبرگزاری تسنیم در این برنامه گفته است: “این برداشت نباید صورت بگیرد که در افغانستان شیعه‌کشی می‌شود. همین الان من به عنوان هشدار می‌گویم که جنگی بین شیعه و طالبان در افغانستان وجود ندارد. نه الان، نه در گذشته. یعنی هرچه بوده، در میدان نبرد اتفاق افتاده است.”

حسام رضوی‏
حسام رضوی، از مدیران خبرگزاری تسنیم گفته است: “من به عنوان هشدار می‌گویم که جنگی بین شیعه و طالبان در افغانستان وجود ندارد.”

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در واکنش گفته امیدوار است موقف روزنامه کیهان ایران “در ستایش از جنایت طالبان موقف رسمی حکومت ایران نباشد.”

آقای مرتضوی گفته “شاید مسئول روزنامه کیهان خیال می‌کند که طالبان در برابر داعش جنگ خواهند کرد یا اینکه بعد از پیروزی آب بیشتر به ایران هدیه خواهند داد.” به گفته آقای مرتضوی “این تصور مطلق غلط است.”

مشاور رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفته “امیدوار است ایران خاطره کشتار دیپلومات‌های خود را در مزار از یاد نبرده باشد.”

اشاره آقای مرتضوی به حادثه‌ای است که ۲۳ سال پیش، با ورود نیروهای طالبان به مزار شریف، مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان اتفاق افتاد. پس از ورود طالبان به شهر مزار شریف خبرهایی منتشر شد، مبنی بر این‌که آنها به کنسولگری ایران در این شهر وارد شده و ۸ دیپلمات و یک خبرنگار ایرانی را تیرباران کردند.

طالبان مسئولیت قتل این دیپلمات‌ها را نپذیرفته‎اند.

رد شدن از پست Facebook, 1

محتوا در دسترس نیست

در Facebook بیشتر ببینیدبی بی سی. بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست.

پایان پست Facebook, 1

شماری دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان نیز مثل آقای مرتضوی به ایران تلنگر زده‌اند که خاطره کشتار دیپلمات‌هایش را از یاد نبرد، اما چند ماه پیش، همزمان با حضور هیأت بلندرتبه طالبان در تهران فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نمایندگان ایران گفته بود: “ما هیچ شواهدی در دست نداریم که طالبان اقدام به این حمله تروریستی علیه دیپلمات‌های ما کرده باشد، اما شواهدی داریم که این اقدام توسط یکی از سرویس‌های کشورهای همسایه صورت گرفته است.”

جمشید یما امیری، روزنامه‌نگار در کابل نوشته “حلقه‌ای در تهران با قباحت‌زدایی از طالبان، در تلاش ترمیم روابط پرتنش تاریخی، خلق اعتماد و گشایش فصل تازه در مناسبات سیاسی پیش‌روی افغانستان هستند. اما ذهنیت ایدیولوژیک و رادیکال طالبان درباره ایران شیعی و ولایت فقیه تغییرناپذیر است.”

به گفته آقای امیری این تلاش‌ها ره به‌جایی نخواهد برد و طالبان‬ متحد ایران نخواهند شد.

سارا معصومی، کاربر تویتر نوشته: “به رغم آنکه روزنامه کیهان می‌گوید طالبان تغییر کرده‌اند، همزمان با تلاش این گروه برای محاصره شهر کندز (قندوز) نزدیک به پنج هزار خانوار از این شهر فرار کرده‌اند.”

رضا ادیب، کاربر فیسبوک نوشته حسین شریعت‌مداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان “سخنگوی واقعی اما غیررسمی جمهوری اسلامی ایران است که مستقیم و بدون واسطه توسط آیت‌الله خامنه‌ای، مقام رهبری ایران منصوب می‌شود.”

به باور آقای ادیب “کلمه به کلمه سخنان و مقالات روزنامه کیهان از بیت رهبری در ایران دیکته می‌‌شود.” و روزنامه کیهان “بیان‌کننده سیاست‌های اصلی و واقعی جمهوری اسلامی است ولا غیر.”

به گفته رضا ادیب ایران “هیچ‌گاهی نتوانسته راهبردی مبتنی بر حسن همجواری و منافع مشترک با افغانستان ایجاد کند.”

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌ها و نوارهای ویدیویی از آتش گرفتن بازارهای ولسوالی‌های افغانستان و به شلاق کوبیدن پیرمردی را منتشر کرده و نوشته‌اند: “تغییری در رفتار طالبان نیامده و طالبان را تطهیر نکنید.”

افغانستان
پذیرایی وزیر خارجه ایران از ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان

مسعود حسینی، عکاس برنده جایزه پولیتزر نوشته: “دست‌اندرکاران روزنامه کیهان فرقی با طالبان افغانستان ندارند.”

این نخستین باری نیست که کاربران شبکه‌های اجتماعی دولت ایران را متهم به همکاری با طالبان می‌کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران مدتی پیش در مصاحبه‌ای با شبکه خبری طلوع‌نیوز افغانستان و در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه “تعاریف ایران از طالبان چیست” گفته است “بر اساس قوانین هنوز ایران طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده است”.

روزنامه کیهان چه نوشته بود؟

در یادداشتی که روزنامه کیهان منتشر کرده، در مورد پیشروی‌های طالبان در شماری از ولسوالی‌های افغانستان آمده که “در این پیشروی‌ها خبری از جنایت‌های هولناک، شبیه جنایات داعش در عراق نیست. طالبان حتی اعلام کرده کاری با شیعیان این کشور هم ندارد.”

نویسنده روزنامه کیهان نوشته تا لحظه تنظیم این گزارش نیز خبری درباره جنایت این گروه علیه شیعیان افغان لااقل، مخابره نشده است.

به قول این روزنامه “خبری از قتل‌عام غیرنظامیان بی‌گناه و تخریب خانه‌ها هم نیست و آنچه هست، صرفا درگیری با نیروهای مسلح دولتی است.”

روزنامه کیهان ادعا کرده که “بسیاری از اعضای گروه طالبان چه‌بسا، قربانیان جنگ و جوانانی هستند که خانواده خود را در ناآرامی‌ها از دست داده‌اند و به دلیل فقر و برای گذران زندگی یا حتی انتقام و یا داشتن یک نوع احساس تکلیف به این گروه پیوسته‌اند.”

این روزنامه همچنان ادعا کرده که “جمعیت قابل توجهی از مردم افغانستان نیز بنا به دلایلی از جمله بی‌اعتمادی به دولت‌های خود، در بسیاری مواقع، مشکلات خود را نه با مراجعه به مراکز دولتی که، رجوع به ریش سفیدها یا همین بزرگان طالبان حل و فصل می‌کنند.”