پلیس کابل تایید کرده که محمد یوسف رشید، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) هدف حمله مسلحانه قرار گرفته و ترور شده است.

فردوس فرامرز، سخنگوی پلیس کابل گفته که حوالی ساعت ۸:۴۵ صبح امروز، چهارشنبه (سوم جدی/دی) در ناحیه هفتم شهر کابل در منطقه “تنی‌کوت”، محمد یوسف رشید، رئیس اجرائی فیفا با راننده اش هدف حمله قرار گرفتند که آقای رشید کشته و راننده او زخمی شده است.

گفته می‌شود که آقای رشید و راننده اش در این حادثه زخمی و به شفاخانه(بیمارستان) منتقل شدند. آقای رشید دربیمارستان جان داده است.

آقای رشید رئیس اجرائی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) بود. فیفا یک نهاد مستقل انتخاباتی افغانستان که از سال ۲۰۰۴ میلادی توسط شماری از نهادهای جامعه مدنی ایجاد و رسما جواز فعالیت را از دولت افغانستان گرفت.

بر اساس اهداف فیفا، این نهاد تلاش دارد تا همه‌ای شهروندان واجد شرایط رای دهی در انتخابات، در روند انتخابات سهیم و از فرصت‌های یکسان در روند انتخابات برخوردار باشند.

فیفا گفته که هدفش از این کار این است، که انتخابات افغانستان به شکل دمکراتیک، آزاد و شفاف برگزار شود. در سایت رسمی این نهاد آمده که فیفا یک نهاد ملی، مستقل و بی‌طرف است که تلاش دارد تا مطمئن شود که تمام روندهای ملی و دمکراتیک در افغانستان از طریق شبکه‌سازی، اشتراک فعال شهروندان و حکومت‌داری خوب به صورت شفاف انجام داده می‌شود.

این خودرو پلیس نیز صبح امروز هدف مین مغناطیسی قرار گرفت
این خودرو پلیس نیز صبح امروز هدف انفجار قرار گرفت

کابل در این روزها شاهد انفجارهای خونین بوده است. روز گذشته نیز در حمله به خودرو پزشکان زندان پلخرجی کابل ۵ نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

یک روز قبل از آن نیز در حمله به کاروان خان محمد وردک، نماینده مجلس افغانستان ۱۰ نفر کشته و ۵۲ به شمول این نماینده مجلس زخمی شدند.

صبح امروز نیز ساعت ۶:۵۵ صبح در ناحیه دوازدهم، یک خودرو پلیس هدف انفجار قرار گرفت که یک سرباز پلیس کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند که یکی زن است. پلیس گفته که نوع انفجار تاکنون مشخص نیست.