یکصد روز پس از ناآرامی‌های کوزوو؛ فرمانده منطقه‌ای ناتو: راه‌حل نظامی جواب نمی‌دهد

3

با وجود اینکه اوضاع امنیتی نسبت به زمان وقوع ناآرامی‌های ماه مه میلادی آرام‌‌تر به نظر می‌رسد؛ اما فرمانده نیروهای ناتو در منطقه بالکان روز چهارشنبه اعلام کرد که وضعیت در کوزوو همچنان می‌تواند «پر التهاب» باشد.

به گفته ناتو، بیش از ۹۰ سرباز حافظ صلح از نیروهای این سازمان امنیتی در درگیری با معترضان صرب‌تبار در شمال کوزوو زخمی شدند. بنا بر این آمار، حدود ۵۰ معترض صرب نیز زخمی شدند.

این درگیری‌ها وقتی شدت گرفت که چند کوزوویایی آلبانیایی‌تبار توانستند در یک انتخابات محلی، هدایت شهرداری‌های مناطق شمالی کشور را به دست گیرند. از آنجا که این انتخابات از سوی اکثریت صرب‌تبارهای ساکن تحریم شده بود، فقط با مشارکت ۳.۵ درصد از واجدین شرایط برگزار شد.

سرلشکر آنجلو میکله ریستوچیا، فرمانده ایتالیایی نیروهای ناتو در کوزوو در این زمینه خاطر نشان ساخت که تنش بین دو طرف به دلیل اختلافات سیاسی همچنان بالاست.

آسوشیتدپرس
نیروی حافظ صلح ناتو در یکی از شهرهای شمالی کوزوو در تاریخ یکم ژوئن ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

یکصد روز پس از وقوع ناآرامی‌ها در شهرهای شمالی کوزوو، سرلشگر ریستوچیا  در جمع خبرنگاران حاضر در مقر ناتو در بروکسل گفت: «وضعیت بعد از رویدادهای ۲۹ مه آرام است. اما به نوعی، هنوز به شدت پر التهاب است. ما وجود تنش را حس می‌کنیم – تنشی که ناشی از … وجود بسیاری مسائل حل نشده است.»