ملا عبدالغنی برادر، از رهبران و بنیان‌گذاران طالبان، روز شنبه، ۳۰ مردادماه، برای گفت‌وگو با دیگر اعضای این گروه و سایر سیاستمداران درباره تاسیس دولت جدید افغانستان وارد کابل شد.

یک مقام ارشد طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «او (ملا برادر) برای دیدار با سیاستمداران و رهبران جهادی به‌ منظور تشکیل دولت فراگیر در کابل خواهد بود.»

عبدالغنی برادر که هم‌اکنون پس از هیبت‌الله آخوندزاده نفر شماره دو گروه طالبان به شمار می‌رود هفته گذشته پس از ورود به خاک افغانستان ابتدا به شهر قندهار سفر کرد که به زادگاه طالبان معروف است.

خبرگزاری رویترز نیز روز شنبه به نقل از یک سخنگوی طالبان گزارش داد که این گروه اسلام‌گرا قصد دارد یک چارچوب حکومتی جدید برای افغانستان رونمایی کند.

به گفته این مقام که نخواست نامش فاش شود، کارشناسان طالبان در حوزه‌های حقوقی، مذهبی و سیاست خارجی می‌کوشند چارچوب حکومتی جدید را «ظرف چند هفته آینده» ارائه دهند.

در پایان گزارش رویترز آمده است که این مقام طالبان از اظهارنظر درباره گزارش رسانه‌های محلی مبنی‌ بر ورود ملا برادر به کابل خودداری کرده است.

با آغاز خروج نیروهای خارجی به‌ویژه نظامیان آمریکایی از افغانستان در ماه‌های گذشته نیروهای طالبان پیشروی خود را در این کشور آغاز کردند و با تصرف شهرهای مختلف و در نهایت تصرف کابل در ۲۴ مرداد قدرت را در این کشور به دست گرفتند.

پاسخ‌گویی طالبان در قبال اقدامات خشونت‌آمیز

سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با رویترز همچنین تصریح کرده است که «طالبان در قبال اقدامات خود پاسخگو خواهند بود» و بررسی گزارش‌های مربوط به قصاص و خشونت‌های انجام گرفته به‌دست اعضای این گروه شبه‌نظامی را در دستور کار قرار خواهند داد.