رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا، اسرائیل را به «استفاده ابزاری» از همسایگان متهم کرده و گفته این کشور «پشت سر» حوادث و اتفاقاتی است که در مرزهای شمال غربی ایران در حال روی دادن است.

آقای سنایی‌راد می‌گوید پیام مانورهای اخیر ایران برای «عوامل پشت ماجرا» بود و اینکه ایران «اجازه لانه‌گزینی به تروریست‌ها چه از جنس تکفیری و چه از جنس صهیونیستی را در اطراف مرزهای خود» نخواهد داد.

مانورهای متقابل نظامی ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در مرزهای شمال غربی اخیرا به تنش‌های سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان دامن زده است.

رسول سنایی‌راد به خبرگزاری مهر گفته است: «در اتفاقاتی که در شمال غرب در حال رخ دادن است، می‌دانیم که پشت سر این موضوعات رژیم صهیونیستی و برخی از قدرت‌های فرامنطقه‌ای قرار دارند و دنبال استفاده ابزاری از برخی همسایگان ما هستند.»

مانورهای متقابل نظامی ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در مرزهای شمال غربی اخیرا به تنش‌های سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان دامن زده است

رسول سنایی راد پیشتر معاون سیاسی نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران بوده است.

افزایش همکاری نظامی سیاسی اسرائیل و جمهوری آذربایجان باعث حساسیت ایران شده است. با وجود اعتراض جمهوری آذربایجان به مانورهای نظامی در مرزهایش، ارتش ایران هفته گذشته مانور دیگری را برگزار کرد.

فرمانده زمینی ارتش گفته بود مخاطب اصلی این مانور اسرائیل است
فرمانده زمینی ارتش گفته بود مخاطب اصلی مانور نظامی نیروهایش اسرائیل است

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا، گفته «ایران با هرگونه تغییرات ژئوپلیتیکی در منطقه مخالف است و حفظ تمامیت ارضی و رعایت قوانین بین‌الملل و احترام به حقوق بین‌الملل و حق همسایگان را مهم می‌داند.»

در جریان جنگ بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ که پاییز گذشته روی داد، گفته شد که استفاده از تسلیحات اسرائیلی و احتمالا اطلاعات نظامی ارائه شده توسط تل‌آویو عامل مهمی در موفقیت ارتش آذربایجان بوده است. برخی ناظران به خصوص از کارآیی پهپادهای اسرائیلی سخن گفتند.

این سخنان در حالی ابراز می‌شود که چند روز است مانور مشترک نظامی جمهوری آذربایجان و ترکیه در شمال غربی ایران در حال برگزاری است و تا فردا هم ادامه خواهد داشت.

قبل از این مانور جمهوری آذربایجان و ترکیه، مانور ارتش ایران برگزار شد و پیش از هر دوی این مانورها، مانور مشترک دیگری میان آذربایجان و ترکیه که پاکستان هم در آن شرکت داشت.