با تصویب اصلاحیه حفظ سفارت آمریکا در اورشلیم در مجلس سنای آمریکا، دولت جو بایدن اکنون عملا موظف است از هر نوع بازنگری احتمالی در تصمیم سه سال پیش دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها و جروزالم پست، سنای آمریکا روز پنج‌شنبه، ۱۶ بهمن، با ۹۷ رای موافق در برابر سه رای مخالف، اصلاحیه حفظ سفارت آمریکا در اورشلیم را تصویب کرد.

جیم آینهوف، یکی از دو سناتور جمهوری‌خواه که ارائه‌دهنده اصلاحیه بودند، در توییتر خود نوشت که استقرار سفارت آمریکا در اورشلیم «دائمی» و از احتمال جابه‌جایی آن «جلوگیری شد».

سناتور آینهوف، از ایالت اوکلاهما، افزود که این رای‌گیری حاوی «یک پیام مهم است» که ما «اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل تایید می‌کنیم».

سنا در حالی با رای اکثریت چشم‌گیر سناتورها به حفظ سفارت آمریکا در اورشلیم رای داد که این مجلس در دست اکثریت دموکرات، حزب جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا است.

تنها سه سناتور دموکرات به این اصلاحیه رای مخالف دادند: برنی سندرز از ایالت ورمونت، الیزابت وارن از ایالت ماساچوست و تام کارپر از دِلِه‌ور، که ایالت محل زندگی جو بایدن و خانواده او در طول دهه‌ها بوده است.

سناتورها سندرز و وارن، هر دو در مرحله مقدماتی انتخابات اخیر آمریکا، نامزد ریاست جمهوری بودند.

سناتور برنی سندرز که خود یهودی است، از مخالفان سیاست‌های اسرائیل و یکی از منتقدان صریح‌اللهجه در خصوص حمایت آمریکا از اسرائیل بوده است.

دونالد ترامپ که در دوران ریاست جمهوری‌اش حمایت‌های گسترده‌ای از اسرائیل در زمینه‌های مختلف نشان داد، پاییز سال ۱۳۹۶ با تغییر سیاست ۷۰ ساله آمریکا، اورشلیم را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت شناخت و ساختمان سفارت را نیز در اردیبهشت ۹۷ همزمان با هفتادمین سال تاسیس اسرائیل، به اورشلیم منتقل کرد.

تا پیش از آقای ترامپ، روسای جمهوری دموکرات نیز بارها «قول» به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و یا انتقال سفارت به اورشلیم را داده بودند.