سازمان جهانی بهداشت ۱۷ مه ۱۹۹۰ همجنسگرایی را از فهرست اختلالات روانی خارج کرد. این روز در سال ۲۰۰۴ برای بزرگداشت تنوع جنسی و جنسیتی به عنوان روز جهانی علیه هم‌جنس‌گراهراسی، ترنس‌هراسی، دوجنس‌گراهراسی انتخاب شد.

در بیش از ۷۰ کشور جهان هنوز روابط افراد هم‌جنس‌ غیرقانونی است و در چند کشور جهان از جمله ایران مجازات آن می‌تواند اعدام باشد.

برآورد می‌شود که ۷۰ درصد جمعیت جهان تحت قوانین و مقرراتی زندگی می‌کنند که آزادی بیان در خصوص گرایش جنسی و هویت جنسیتی را محدود می‌کنند.

در ایران نیز “قتل‌ ناموسی” علیرضا فاضلی منفرد که اخیرا در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور و چند رسانه بزرگ انگلیسی زبان بازتاب یافت، با سکوت و چشم‌پوشی بخش بزرگی از جامعه ایران همراه شد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که قتل‌های ناموسی دگرباشان ‌(افراد ال‌جی‌بی‌تی‌آی) درکنار قوانین دگرباش‌ستیز فضا را بر جامعه دگرباشان ایران تنگ کرده است. ال‌جی‌بی‌تی مخفف لزبین، گی، بایسکشوال، ترنس و اینترسکس در زبان انگلیسی است.

سازمان‌دهندگان کارزار مبارزه با دگرباش‌هراسی شعار امسال خود را “همراه یکدیگر: مقاومت‌، پشتیبانی، التیام” انتخاب کرده‌اند.”

قرار است در چنین روزی خشونت و تبعیضی محکوم شود که بر جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌آی در سرتاسر جهان روا شده است.

همزمان گروه “شش رنگ” با اشاره به “تبعیض و خشونت علیه جامعه اقلیتهای جنسی و جنسیتی” در بیانیه‌ای که امروز منتشر کرده نوشته است که “همبستگی با این جامعه و به خصوص با حمایت و مراقبت از نوجوانان ال‌جی‌بی‌تی به هر شکل می‌تواند از خشونت علیه آنان جلوگیری” کند.

در این بیانیه همچنین با توجه به مشکلات این جامعه و به خصوص نوجوانان و جوانان در ایران آمده: “دانش آموزانی که گرایش جنسی یا هویت جنسیتی متفاوتی دارند به شکل گستردهای در ایران در معرض اخراج از مدرسه و بازماندن از تحصیل قرار دارند.”

“شش رنگ” در ادامه می گوید: “به دلیل اینکه روند اخراج از مدرسه با آشکارشدن گرایش جنسی یا هویت جنسیتی این دانش آموزان نزد خانواده همراه است، اغلب آنان در این موارد، با خشونتهای شدید از سوی اعضای خانواده نیز مواجه می‌شوند.”

حمایت برخی هنرمندان ایرانی از جامعه دگرباشان

همزمان با این روز جهانی، خواننده سرشناس پاپ ایران ابراهیم حامدی (ابی) در پیامی ویدئویی با محکوم کردن قتل علیرضا فاضلی منفرد، جوان همجنسگرای اهوازی، از مردم ایران خواست که “پشتیبانی خود از جامعه دگرباشان ایران را اعلام کنند.”

چهره های دیگری نیز امروز اعلام همبستگی خود را با اقلیت های جنسی اعلام کرده اند. از جمله مهدی موسوی شاعر و ترانه سرا و گروه ۲۵ بند و تهی خواننده ایرانی.

همزمان دو بازیگر تلویزیون و سینمای ایران، شقایق دهقان و الناز شاکردوست در صفحات شخصی خود در اینستاگرام پیام‌هایی در محکوم کردن قتل علیرضا منتشر کردند.

الناز شاکردوست در پیام خود می‌گوید که ستیز با دگرباشان ایران “آنقدر ریشه پیدا کرده که امروز تبدیل به یک معضل بزرگ شده و نفس مان را گرفته” است. این بازیگر سینمای ایران تاکید کرده که “سکوت” دیگر جایز نیست.

آناهیتا همتی، بازیگر تلویزیون نیز پیشتر حمایت خود را از افراد ال جی بی تی نشان داده بود که واکنش برخی رسانه های اصولگرا را در پی داشت.

علیرضا فاضلی منفرد ۲۰ ساله روز سه شنبه ١٤ اردیبهشت توسط چند تن از مردان خانواده‌اش به قتل رسید.

بعد از قتل علیرضا، فایل‌های صوتی از او به دست بی‌بی‌سی فارسی رسید که علیرضا در آنها گفته بود “از سوی خانواده‌اش تهدید می‌شود و می‌خواهد برای زندگی به ترکیه و سپس یک کشور اروپایی برود.”

خط

درباره گرایش‌های جنسی مختلف بیشتر بدانید:

گرایش جنسی:

کشش جنسی و یا عاطفی افراد به دیگران گرایش جنسی نام دارد (Sexual Orientation). گرایش جنسی نیز طیف گسترده‌ای دارد. افراد می‌توانند به یک یا چند جنس و هویت جنسیتی گرایش داشته باشند.

دگرجنس‌گرا (Heterosexual):

فردی که به جنس و جنسیتی متفاوت از جنس و جنسیت خود گرایش جنسی و عاطفی دارد.

مثال: فردی که به عنوان مرد هویت‌یابی می‌کند (خود را مذکر می‌داند) و به افرادی که به عنوان زن هویت‌یابی (خود را مونث می‌دانند) می‌کنند، گرایش جنسی و عاطفی دارد دگرجنسگرا است. (این مثال افراد ترنس را نیز شامل می‌شود.)

هم‌جنس‌گرا (Homosexual):

فردی که به جنس و جنسیت مشابه خود گرایش جنسی و یا عاطفی دارد.

مثال: فردی که به عنوان زن هویت‌یابی می‌کند و به افراد دیگری که خود را زن هویت‌یابی می‌کنند، گرایش دارد (افراد ترنس هم شامل این گرایش می‌شوند.)

دوجنس‌گرا (Bisexual):

فردی که بالقوه می‌تواند به بیش از یک جنس و هویت جنسیتی کشش جنسی و یا عاطفی داشته باشد. لزوما نه به یک شدت و اندازه و نه به یک شکل و یا نه لزوما همزمان.

مثال: شخصی که به عنوان مرد هویت‌یابی می‌کند و هم به افرادی گرایش دارد که به عنوان مرد هویت‌یابی می‌کنند و هم به عنوان زن یا جنسیت غیردوگانه.

همه‌جنس‌گرا (Pansexual):

فردی که بالقوه می‌تواند به افرادی از همه جنس‌ها و هویت‌های جنسیتی گرایش داشته باشد. نه لزوما همزمان و نه لزوما به یک اندازه و به یک شکل.

مثال: فردی با هر جنس یا هویت جنسیتی که به افرادی در هر جای طیف جنسیت اعم از زن، مرد وغیر دوگانه هویت‌یابی می‌کنند، گرایش دارد.

هیچ‌جنسگرا (Asexual):

در واقع فقدان کشش جنسی در افراد به عنوان هیچ‌جنسگرایی شناخته می‌شود. افراد هیچ‌جنسگرا به هیچ جنس و هویت جنسیتی خاصی گرایش جنسی ندارند. باید توجه داشت که هیچ‌جنسگرایی مانند همجنسگرایی یا دگرجنسگرایی یک گرایش جنسی است و با امتناع از رابطه جنسی یا فقدان میل جنسی به دلیل به هم ریختن هوومون‌ها یا مصرف دارو متفاوت است. برآورد شده که حدود یک درصد جمعیت دنیا هیچ‌جنسگرا هستند.

هیچ‌عاطفه‌گرا (Aromantic):

فردی که از نظر عاطفی به جنس یا هویت جنسیتی گرایش ندارد.