حمله به کنگره نخستین یورش به این ساختمان از زمان حمله بریتانیا در ۱۸۱۲ بود

ساختمان کنگره

بنابر گفته مورخان، یورش و تسخیر امروز ساختمان کنگره امریکا نخستین واقعه در نوع خود پس از حمله ارتش بریتانیا به کنگره در سال ۱۸۱۲ است.

ارتش بریتانیا در آن سال تحت فرمان دریادار الکساندر کوکبرن و ژنرال رابرت راس به امریکا حمله کردند و واشنگتن دی سی را اشغال و ساختمان کنگره را که در آن زمان در دست احداث و نیمه کاره بود تصرف کردند.

در آن زمان ارتش بریتانیا علاوه بر آتش زدن کاخ سفید، چندین ساختمان دیگر را هم به تلافی حمله امریکا به پایتخت وقت کانادا در شهر یورک، حمله کردند.

در آن زمان کانادا هنوز یک کشور نبود و بخشی از مستعمرات بریتانیا در قاره آمریکای شمالی بود.

صحبت از استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی برای خلع ید از ترامپ

برخی روزنامه نگاران و شبکه های خبری آمریکا از زمزمه شکل گیری بحث خلع ید از دونالد ترامپ در ۱۴ روز باقی مانده از ریاست جمهوری او به میان اورده اند.

مطابق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، چنانچه معاون ریاست جمهوری و اعضای کابینه تشخیص دهند که رئیس جمهور به لحاظ جسمی یا روانی دیگر قادر به هدایت امور نیست، می توانند با استناد به این متمم، امور را به معاون ریاست جمهوری بسپرند.

این همان متممی است که در سال ۲۰۱۶ و پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، جمعی از روانپزشکان در نامه ای با نامناسب خواندن ویژگی های شخصیتی و روانشناحتی دونالد ترامپ برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری، استفاده از آن را خاطر نشان شدند.

Social embed from twitter

 • واکنش کشورهای همسایه به تحولات آمریکا

  رهبران آمریکای شمالی و جنوبی از حمله روز چهارشنبه هواداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا ابراز حیرت کرده اند.

  جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت که مردم آمریکا از این “حمله به دمکراسی عمیقا تکان خورده اند.”

  آلبرتو فرناندز رئیس جمهور آرژانتین حمایت خود را از جو بایدن اعلام و “خشونت های جدی” را محکوم کرد.

  ایوان دوکو از کلمبیا هم این خشونت ها را محکوم کرد و از اعضای کنگره حمایت کرد.

  سباستین پاینر رئیس جمهور شیلی “تلاش برای تغییر فرآیند دمکراتیک” را محکوم کرد.

  نمایندگان کنگره یورش را محکوم کردند

  با آغاز مجدد جلسه کنگره، نمایندگان یک به یک با محکوم کردن آنچه عصر چهارشنبه روی داد از آن به عنوان تهدیدی برای دموکراسی و نظام مردمسالار در این کشور یاد می کند.

  بسیاری از آنها می‌گویند سنا و کنگره در برابر نتایج انتخابات قدرتی ندارد و تنها نقش منشی در ثبت و رسمیت بخشیدن به آرای مردم دارد و در حقیقت هر اعتراضی هم هست باید به ایالات و مقاما های ایالتی و دادگاه ها ارجاع شود چرا که قانون به نمایندگان کنگره اجازه دخل و تصرف در نتایج انتخابات را نمی دهد.

  کلی لافلر، سناتور ایالت جورجیا که همین امروز معلوم شد کرسی خود را به رافائل ورناک واگذار خواهد کرد گفت: «امروز صبح با این نیت آمدم که نتایج انتخابات را زیر سوال ببرم اما با وقایعی که عصر امروز روی داد نظرم را عوض کردم.»

  عقب نشینی او از مواضعش با کف زدن نمایندگان حاضران همراه شد.

  انتقاد کلینتون و اوباما از ‘روایات خیالی’ و ‘سمی کردن سیاست’

  اوباما

  باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، گفته است که حمله امروز به عنوان “لحظه ای ننگین و شرم آور برای کشور” در تاریخ ثبت خواهد شد، حمله ای که “به تحریک یک رئیس جمهور مستقر در کاخ سفید انجام شد که به بیان اظهارات دروغ درباره نتیجه یک انتخابات قانونی ادامه می دهد.”

  او افزود “اما شوخی است اگر کسی بگوید که کاملا از آن غافلگیر شده” چون “روایات خیالی” جمهوری خواهان و “اکوسیستم رسانه ایی همراه آنها” هواداران این حزب را درباره حقیقت انتخابات گمراه کرده است و حوادث امروز “پیامد” آن عملکرد است.

  آقای اوباما از رهبران حزب جمهوری خواه خواست “آمریکا را برگزینند” و افزود که از سخنان امروز بسیاری از چهره های سیاسی دلگرم شده است.

  بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا هم رویدادهای این روز را تعرضی خواند که “محصول بیش از چهار سال سمی کردن سیاست، پراکندن عمدی سوءاطلاعات، و کاشتن تخم بی اعتمادی …. و دشمن کردن مردم آمریکا با یکدیگر است.”

  “این حادثه را دونالد ترامپ و پرحرارت ترین توانمندسازان او از جمله در کنگره برای تغییر نتیجه انتخاباتی که بازنده اش بود شعله ور کردند. انتخابات آزاد، شمارش آرا منصفانه و نتیجه نهایی است!”.

  او گفت که آمریکا از مردمانی “خوب و سالم” تشکیل شده و “اگر واقعا ما چنین هستیم، باید خشونت امروز را نفی کنیم، ورق را برگردانیم و با هم این حوادث را پشت سر بگذاریم.”

  واکنش اصولگرایان به وقایع کنگره: ‘ماهیت عریان دمکراسی در آمریکا’

  سایت‌های و گروه‌های تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران ایران از جمله کانال اخبار سپاه قدس وقایع کنگره آمریکا را به دقت دنبال و اخبار آن را بازنشر می‌کنند.

  بعضی چهره‌های اصولگرای حکومت ایران هم با نقد “دموکراسی آمریکایی” این اتفاق را مثالی از “خشونت” و “پوشالی بودن” نظر مردم در این کشور قلمداد کرده‌اند.

  نظام‌الدین موسوی، نماینده محافظه‌کار مجلس و رئیس سابق خبرگزاری فارس با انتشار عکسی از نیروهای امنیتی در داخل کنگره نوشته که این تصویر واقعی آمریکاست.

  مصطفی وثوق‌کیا، از مدیران خبرگزاری مهر نتیجه‌گیری کرده که آمریکا سال‌ها نهادهای قانونی کشورهای دیگر را “از کار انداخت” و حالا خودش گرفتار شده است.

  Social embed from twitter

 • حمله به خبرنگاران از سوی حامیان ترامپ

  در تصاویری که شبکه‌های تلویزیونی آمریکا پخش کرده‌اند دیده می‌شود که حامیان دونالد ترامپ به خبرنگاران حمله کرده و دوربین و نورافکن‌های آنها را می‌شکنند.

  Social embed from instagram

 • جلسه سنا از سر گرفته شد؛ ترامپ مسئول این ‘شرمساری است’

  همان طور که اعلام شده بود با امن شدن محوطه کنگره، سناتورها به صحن مجلس بازگشتند.

  میچ مک کانل، رئیس مجلس سنا در اغاز دوباره جلسه یورش را محکوم کرد و گفت خشونت جایی در دموکراسی این کشور ندارد.

  چاک شومر انتشار تصاویر این یورش را که از تمام رسانه های جهان منتشر شد را شرم آور خواند و آن را «میراث ریاست جمهوری دونالد ترامپ» دانست و او را «بدترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا» خواند.

  سناتور چاک شومر که در آستانه در دست گرفتن ریاست مجلس سنا است با حمله به دونالد ترامپ او را مسبب آنچه روز چهارشنبه در واشنگتن روی داد دانست و حمله کنندگان را اوباش خواند و گفت آنها نخواهند توانست خواست مردم آمریکا را تغییر دهند.

  انتقاد نماینده جمهوری‌خواه از ترامپ

  Social embed from twitter