۲۶ سناتور آمریکایی خواستار توضیح دولت بایدن درباره آزاد کردن شش میلیارد دلار پول ایران در چارچوب مبادله زندانیان شدند

8

۲۶ سناتور جمهوریخواه آمریکایی روز جمعه ۲۷ مرداد با انتشار نامه‌ای خواستار توضیح دولت جو بایدن درباره آزاد کردن شش میلیارد دلار پول ایران در چارچوب مبادله زندانیان شدند.

این سناتورها در نامه خود خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، و جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، از «دور زدن احتمالی کنگره ایالات متحده» برای احیای برجام ابراز نگرانی کردند.

سناتورهای یادشده تأکید کرده‌اند: «در هر حالی که ما قاطعانه معتقدیم ایالات متحده باید از هر منبع مناسبی استفاده کند تا آزادی شهروندان آمریکایی که در بیرون از مرزهای کشور به ناحق بازداشت شده‌اند را تضمین کند، اما این تصمیم یک رویه فوق‌العاده خطرناک را تقویت می‌کند و رژیم ایران را قادر می‌سازد تا فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندهٔ خود را در سراسر خاورمیانه افزایش دهد.»

وزارت خارجه آمریکا روز ۱۹ مرداد تأیید کرد که جمهوری اسلامی ایران در برابر آزادی پنج زندانی دوتابعیتی شش میلیارد دلار از پول نفت خود را که از سال‌ها پیش نزد بانک‌های کره جنوبی مسدود شده است، دریافت خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با بیان این‌که آزادی این پنج تن «یک گام مثبت است» و «ما با آن‌ها پس از خروج از زندان گفت‌وگو کردیم» افزود: «ما تنها در ابتدای این روند هستیم و بازگشت آن‌ها به خانه (در آمریکا) هنوز مستلزم کار زیادی است.»

خوشامدگویی نتانیاهو به بایدن؛ عکس متعلق به سال ۲۰۱۶

بیشتر در این باره:

نیویورک تایمز: مبادله زندانی میان ایران و آمریکا بخشی از توافقی گسترده‌تر است

اکنون سناتورهای جمهوری‌خواه «نگرانی قابل توجه» خود را در مورد تصمیم برای آزادسازی حدود شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود‌شده ایران ابراز کرده‌اند و از دولت بایدن خواسته‌اند حداکثر ظرف ۳۰ روز با «جلسه توجیهی حضوری و پاسخ کتبی» به سوالات آن‌ها پاسخ دهد.

سناتورها این پرسش را پیش کشیده‌اند که آمریکا چگونه تضمین می‌کند که جمهوری اسلامی ایران بودجه آزادشده را صرف «اهداف بشردوستانه» خواهد کرد و از آن برای «حمایت از شبکه‌های تروریستی»، «اشاعه تسلیحات» و «افزایش غنی‌سازی هسته‌ای» استفاده نمی‌کند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و علی باقری کنی، معاون سیاسی این وزارتخانه، در نخستین ساعت‌های بامداد ۲۰ مردادماه «آغاز فرایند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده ایران» را در کنار شروع روند مبادله چند شهروند دو تابعیتی بازداشت‌شده در ایران در مقابل آزادی چند ایرانی متهم به «دور زدن تحریم‌ها» در آمریکا، تایید کردند.

همزمان نمایندگی ویژه آمریکا در امور ایران با استقبال از انتقال زندانیان آمریکایی به خارج از زندان اوین اعلام کرد: «ما از خبر امروز مبنی بر انتقال پنج شهروند آمریکایی از زندان به حبس خانگی در ایران استقبال می‌کنیم.»