شرکت خدمات مالی کردیت سوئیس در تازه‌ترین ارزیابی خود از افزایش شکاف میان ثروتمندان و فقیران جهان در دوران شیوع کرونا خبر داده و گفته که طی این مدت پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به تعداد میلیونرهای جهان افزوده شده است.

این غول مالی چندملیتی علت عمده افزایش تعداد میلیونرهای جهان را بالا رفتن ارزش سهام و قیمت مسکن عنوان کرده است.

میلیونرهای جهان (بر اساس دلار آمریکا) در حال حاضر یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، موضوعی که در تاریخ هرگز سابقه نداشته است. این یک درصد دربرگیرنده ۵۶ میلیون نفر است.

افراد یاد شده حدود ۴۶ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند که بالغ بر ۱۹۲ تریلیون دلار است. ۱۱ درصد دیگر جمعیت جهان که ۵۸۳ میلیون نفر می‌شوند، ۳۹ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند که بالغ بر ۱۶۴ تریلیون دلار می‌شود.

حدود یک سوم از میلیونرهای جدید جهان از آمریکا هستند و آلمان و بریتانیا در رده‌های بعد قرار دارند. البته شمار میلیونرها در برخی کشورها مانند روسیه، هند، هنگ‌کنگ و خصوصا برزیل کاهش یافته است.

این گزارش می‌گوید همه‌گیری کرونا و کمک‌های مالی دولت‌های ثروتمند به مردم خود شاید بزرگترین عامل افزایش چشمگیر میلیونرهای جهان نباشد و علت اصلی را باید در کاهش نرخ سود بانکی در اغلب کشورها جستجو کرد.

با کاهش نرخ سود بانکی، بسیاری از کسانی که سرمایه‌ای در بانک‌ها دارند، آن را خارج کرده و در بخش‌های دیگر خصوصا بورس و مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند که باعث رشد ارزش سهام و قیمت مسکن می‌شود.

همچنین با افت نرخ سود وام، بسیاری تشویق به دریافت وام و سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها می‌شوند