در حالیکه از امروز در تمام بریتانیا تعطیلی سراسری برقرار شده، خبر دختری که روی تخت بیمارستانی شاهد مرگ مادرش در اثر کرونا بوده و درخواست او از مردم برای رعایت دستورهای بهداشتی، در رسانه‌ها انعکاس داشته و تاثر بسیاری را برانگیخته است.

زنی که خود از تخت بیمارستان شاهد مرگ مادرش در اثر کرونا بود از مردم خواست توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند. آنابل شارما و مادرش هر دو به دلیل کرونا در کنار هم در بیمارستان بستری بودند.

مادر آنابل، ماریا ریکو، ۷۶ ساله اهل لسترشر در مرکز انگلیس ماسک اکسیژن خود را برداشت تا برای آخرین بار با دو دخترش صحبت کند.

دختر دیگر او در حالیکه ماسک زده و لباس‌ کاملا محافظ پوشیده بود اجازه پیدا کرد در بیمارستان حاضر شود.

آنابل شارما عکس آخرین لحظه و خداحافظی با مادرش را منتشر کرده تا درباره خطر کرونا آگاهی‌رسانی کند.

خانم ریکو با دخترش آنابل، داماد و سه نوه‌اش در یک خانه زندگی می‌کردند.

این مادر و دختر در ماه اکتبر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدند، خانم ریکو اول نوامبر در اثر بیماری درگذشت و آنابل که هنوز در بیمارستان بستری بود، در مراسم تشییع مادرش آنلاین شرکت کرد.

آغاز محدودیت و تعطیلی سراسری در بریتانیا در پی شیوعشدید کرونا

ترافلگار
صبح امروز، سه شنبه ۵ ژانویه، میدان ترافل‌گار لندن در آغاز سومین تعطیلی سراسری (شهربندان) ؛ از نقاط دیدنی لندن که همیشه مملو از جمعیت و بازدید کننده بوده است.

از اولین ساعات امروز، سه شنبه ۵ ژانویه، ۱۶ دی ماه قرنطینه و تعطیلی سراسری (شهربندان) در انگلیس و اسکاتلند به اجرا گذاشته شد. ولز و ایرلند شمالی پیشتر چنین محدودیت‌هایی را اعمال کرده بودند.

تصمیم برای این محدودیت و تعطیلی سراسری پس از افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان و به درخواست مسئولان بهداشتی گرفته شد تا فشار بر سیستم درمانی و بیمارستان‌ها کم و شیوع بیماری کنترل شود.

زمان مشخصی برای پایان تعطیلی سراسری انگلیس تعیین نشده است اما اسکاتلند اعلام کرد که تعطیلی سراسری دستکم تا آخر ماه جاری یعنی ژانویه خواهد بود.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا اظهار امیدواری کرده است چهار گروهی که اولویت دارند تا اواسط فوریه (یک ماه و نیم دیگر) واکسینه شوند تا بتواند محدودیت‌ها را کم کند.

اولویت واکسیناسیون در بریتانیا با ساکنان، کارکنان و مددکاران آسایشگاه‌های سالمندان، همه افراد بالای ۷۰ سال، پزشکان، پرستاران و کارکنان بخش سلامت و همچنین مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای است.

بریتانیا کمتر از یک ماه پیش تزریق واکسن کرونای فایزر/بیوان‌تک را شروع کرد.

از دیروز هم تزریق واکسن استرازنکا/آکسفورد شروع شده است.

روزی بیش از ۵۰ هزار مبتلا به کرونا

دیروز برای هفتمین روز متوالی آمار مبتلایان جدید در بریتانیا بیش از ۵۰ هزار نفر بود؛ ۵۸ هزار و ۷۸۴ نفر. ۴۰۷ نفر هم در شبانه‌روز گذشته درگذشته‌اند ( بدون احتساب فوتی‌های اسکاتلند).

در مجموع شمار جان‌باختگان کرونا در بریتانیا ۷۵ هزار و ۴۳۱ نفر و مجموع مبتلایان شناسایی شده دو میلیون و ۷۱۳ هزار و ۵۶۳ نفر گزارش شده است.

مترو لندن در اولین روز تعطیلی
مترو لندن در اولین روز تعطیلی سراسری؛ این سومین بار است که لندن به دلیل شیوع کرونا تعطیل می‌شود
  • شهروندان به جز دلایل مشخص اجازه خروج از خانه را ندارند، مثل دوران تعطیلی سراسری در ماه مارس
  • دلایل موجه برای خروج از خانه شامل خرید دارو و مواد غذایی ضروری است، ورزش و رفتن به سر کار برای کسانی که نمی‌توانند از خانه کار کنند
  • کلیه مدرسه‌ها و کالج‌ها تعطیل خواهد بود و تا اواسط فوریه بیشتر دانش‌آموزان باید آنلاین درس بخوانند
  • امتحانات آخر سال مثل همیشه در تابستان برگزار نخواهند شد
  • دانشجویانی که برای کریسمس و سال نو تعطیل بودند نباید به خوابگاه‌ها برگردند و آموزش در دانشگاه‌ها فقط باید آنلاین باشد.
  • زمین‌های روباز ورزشی مثل گلف و تنیس و بدنسازی در فضای بسته تعطیل می‌شوند اما فضاهای بازی کودکان در پارک‌ها باز هستند
  • مسابقات ورزشی غیرحرفه‌ای همه لغو شده‌اند اما مسابقات ورزشی حرفه‌ای مثل لیگ برتر فوتبال بدون تماشاگر ادامه خواهد داشت