پلیس و نیروهای حفاظتی کنگره آمریکا همزمان با جلسه نمایندگان دو مجلس کنگره برای تایید نتایج انتخابات، ناچار شدند ساختمان کنگره و محوطه اطراف آن را قرق کنند.

علت این تصمیم تهدید امنیتی و پیشروی تظاهرات کنندگان به سوی پله‌های ساختمان کنگره بوده است.

رسانه‌ها از خارج کردن مایک پنس از کنگره به دلایل امنیتی خبر داده‌اند.

رسانه‌ها همچنین از نیمه کاره گذاشتن جلسه مجلس نمایندگان و خارج کردن نانسی پلوسی، رئیس این مجلس به مکان امن خبر می‌دهند.

از صبح امروز، چهارشنبه ششم ژانویه، صدها نفر از حامیان دونالد ترامپ با تجمع در برابر ساختمان کنگره به نتایج انتخابات اعتراض کردند و اما از حوالی ساعت ۲ عصر معترضان برای ورود به ساختمان کنگره برابر ماموران صف آرایی کردند و توانستند با عقب راندن ماموران وارد محوطه شوند.

در توییتر تصاویری از درگیری میان معترضان و پلیس کنگره منتشر شده است اما معلوم نیست که آیا این درگیری‌ها در نقاط مختلف دیگر محوطه کنگره هم جریان دارد یا خیر.

شهردار پایتخت وضعیت منع آمد و شد اعلام کرده و از پنتاگون درخواست اعزام نیروی کمکی کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب که قرار بود امروز کنگره نتایج پیروزی او در رای‌گیری سوم نوامبر را رسما تایید کند، حدود ساعت ۴ عصر به وقت شرق آمریکا در سخنانی زنده تلویزیونی گفت: “این واقعه نمایانگر کل جامعه آمریکا نیست… من از این یاغیان می خواهم که فورا عقب بنشینند و اجازه دهند فرآیند دموکراتیک جاری شود.”

آقای بایدن در سخنانی شدیدالحن از دونالد ترامپ خواست که فورا در سخنانی زنده تلویزیونی خواستار محکوم کردن این واقعه و متوقف شدن آن شود.

او در پایان سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: “نگران امنیت مراسم تحلیف خود نیستم اما این وضع دیگر باید خاتمه یابد. کافی است.”

تصاویر ویدیویی که رسانه‌های آمریکا در حال مخابره آن هستند از حضور معترضان در داخل ساختمان کنگره و یکی از سالن‌ها اصلی آن حکایت دارد اما در این تصاویر خشونت یا درگیری دیده نمی‌شود.

تصاویری که از بیرون کنگره هم مخابره می‌شود از حضور معترضان حامی دونالد ترامپ در بالکن و محوطه‌های خارج صحن کنگره است که به طور معمول افراد عادی اجازه ورود به این مناطق را ندارند.

سام فرزانه، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی هم که برای گزارش جلسه امروز سنا به کنگره رفته است، به همراه سایر خبرنگاران در میانه این واقعه قرار گرفته و از “شرایط استثنایی” داخل ساختمان خبر داده است.

سام فرزانه و سایر خبرنگاران را مجبور کرده‌اند که برای حفظ امنیت آنها به زیرزمین ساختمان کنگره و بخش دفتر نمایندگان بروند.

وضع قانون منع آمد و شد در پایتخت آمریکا

همزمان با تشنج در اطراف کنگره آمریکا، شهردار واشنگتن دس‌سی، فرمان منع آمد و شد صادر کرده و رفت و آمدها در پایتخت آمریکا را از ساعت ۶ عصر روز چهارشنبه با ساعت ۶ صبح فردا (پنجشنبه ۷ ژانویه) ممنوع کرده است.

سازمان آتش نشانی واشنگتن از انتقال دست کم ۵ مجروح و آسیب دیده به بیمارستان در جریان این واقعه خبر داده است. تصاویری از یک نفر که روی زمین دراز کشیده و به نظر گلوله خورده مخابره شده است.

نیروهای گارد ملی به اطراف این ساختمان که در مرکز پایتخت واقع شده اعزام شده‌اند و پنتاگون با درخواست اعزام نیروهای بیشتر موافقت کرده است.

شبکه سی‌بی‌اس می‌گوید سناتورها و نمایندگان کنگره به مکانی امن منتقل شده‌اند.

این شبکه همچنین گزارش کرده که شهردار واشنگتن از وزارت دفاع درخواست اعزام ۲۰۰ نیروی دیگر گارد ملی تقاضا کرده است.

شبکه سی‌بی‌اس ویدیویی از داخل صحن اصلی مجلس نمایندگان مخابره کرده که در آن نمایندگان پناه گرفته دیده می‌شوند. برخی از آنها برای مقابله احتمالی با گاز اشک آور، کیسه‌های پلاستیکی چون کیسه فریزر به سر کشیده‌اند.

آقای مک کارتنی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان هم در تماسی تلفنی به رسانه‌ها گفت که هجوم و ورود به ساختمان کنگره را به شدت محکوم می‌کند.

کنگره
صدها حامی دونالد ترامپ در داخل محوطه کنگره حضور پیدا کرده‌اند

تسخیر سنا در روز سقوط ”” جمهوری‌خواهان

امیر پیام – بی‌بی‌سی

عصر چهارشنبه هجوم به صحن اصلی مجلس سنا که مشغول مراسم بیشتر نمادین تایید نتایج انتخابات بود در حالی روی داد که در جورجیا آخرین آرای انتخابات سنا در حال شمارش یود.

حدود ساعت چهار و نیم عصر رسانه‌های آمریکا در خبری فوری برآورد کردند که جان اساف هم توانسته با شکست دیوید پوردو، به همراه رافائل وارناک، وارد مجلس سنا شود.

اگر چه به علت نزدیکی نتایج و بنابر قوانین جورجیا، احتمالا آرا باید بازشماری شود اما در صورت تایید نهایی نتایج، پیروزی جان اساف و رافائل وارناک به معنای سقوط جمهوری خواهان از اکثریت مجلس سنا خواهد بود. به عبارت دیگر، در واقعه‌ای سورئال، دقیقا همزمان با یورش و استیلای حامیان دونالد ترامپ بر ساختمان کنگره و ورود به ساختمان سنا، از نظر قانونی، کنترل هر دو مجلس سنا و نمایندگان کنگره اکنون به دست دمکرات‌ها افتاده است.

کنگره
صدها نفر از حامبان دونالد ترامپ وارد ساختمان کنگره امریکا شده‌اند

واکنش ها به تشنج و ورود حامیان ترامپ به محوطه کنگره

نمایندگان و سناتورهای کنگره آمریکا که روز چهارشنبه، ششم ژانویه، برای تایید نتایج انتخابات سوم نوامبر در صحن علنی سنا حاضر شده بودند، پس از ورود معترضان به داخل کنگره ناچار به تخلیه فوری جلسه شدند و به اماکن امن که مکان ان اعلام نشده منتقل شدند.

برخی از آنها با انتشار تصاویری از داخل کنگره از وضعیت متشنج در داخل ساختمان خبر داده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که بسیاری در دو ساعت گذشته اصرار او بر ادعاهای بدون پشتوانه مبنی بر “دزدیدن انتخابات” از سوی او را سرمنشاء شکل گیری یورش امروز به ساختمان کنگره ارزیابی کرده‌اند، در توییتی خواستار حفظ آرامش و همکاری با پلیس شده است.

او دقایقی بعد از سخنان جو بایدن، در توییتر ویدیویی منتشر کرد که در آن ضمن تکرار دوباره ادعاهای بی اساس خود درباره نتایج انتخابات از حامیانش خواست که با آرامش به خانه خود بروند.

مارک روبیو، سناتور جمهوری خواه ایالت فلوریدا هم در توییتر هجوم معترضان به ساختمان کنگره را محکوم کرده و خواستار متوقف شدن آن شده است.

سازمان آتش‌نشانی واشنگتن دی‌سی، از انتقال چند نفر به علت جراحت به بیمارستان خبر داده است.

یکی از نمایندگان کنگره را هم وقوع تیراندازی در داخل ساختمان کنگره را تایید کرده است اما مشحص نیست این تیراندازی از سوی چه کسی بوده است.

شبکه سی‌بی‌سی از انتقال یک نفر که به نظر «غرق در خون» بوده خبر داده است اما هنوز جزییاتی در این رابطه گزارش نشده است.

بنابر گزارش‌ها پلیس اف‌بی‌آی هم وارد ماجرا شده و برای کمک به پلیس کنگره به مرکز واشنگتن رفته است.

لری هوگان، فرماندار مریلند که در شمال و شرق واشنگتن دی سی واقع شده، از مردم خواسته به سمت مرکز پایتخت سفر نکنند.

گزارشگران و مفسران تلویزیونی در شبکه‌های آمریکایی با هیجان و ناراحتی تصاویر زنده از هجوم حامیان دونالد ترامپ به محوطه کنگره و ساختمان اصلی را گزارش می‌کنند و بسیاری آن را نتیجه تهییج و تشویش‌های ناشی از ادعاهای بدون اساس آقای ترامپ و برخی سیاست‌مداران حامی او درباره نتایج انتخابات می‌دانند.

کنگره
کنگره