لوید آستین، وزیر دفاع و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا برای بررسی شرایط منطقه پس از خروج این کشور از افغانستان به خلیج فارس سفر می‌کنند و از متحدین این کشور خواهند خواست از همکاری نزدیک نظامی با روسیه خودداری کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به اشاره به اهمیت سفر وزرای آمریکایی به خلیج فارس، به تشریح برنامه‌های واشنگتن در دوران جدید و همچنین دستورالعمل‌های وزرای دفاع و خارجه جو بایدن در خاورمیانه پرداخته است.

بلینکن و آستین به صورت جداگانه قرار است به خلیج فارس سفر و با رهبران منطقه دیدار کنند. سفرهای این دو وزیر کابینه جو بایدن با هدف اطمینان دادن به شرکای آمریکا در منطقه خلیج فارس خواهد بود. تصمیم بایدن برای پایان دادن به جنگ افغانستان به منظور تمرکز بیشتر برای چالش‌های امنیتی پیش‌روی این کشور در چین و روسیه صورت گرفته اما در عین حال نگرانی‌هایی را در میان متحدان آمریکا در خاورمیانه ایجاد کرده است. ارتش ایالات متحده برای چندین دهه در خلیج فارس حضور داشته و از آن جمله می‌توان به مقر ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور در بحرین اشاره کرد. جو بایدن البته صحبتی از پایان حضور آمریکا در این منطقه نکرده اما او هم همچون سلف خویش، دونالد ترامپ، چین را به عنوان اولویت شماره ۱ امنیتی در کنار چالش‌های استراتژیک روسیه قرار داده است.

این موضوع سبب شده برخی از کشورهای منطقه از آینده بدون آمریکا در خاورمیانه نگران شوند. گفته می‌شود وزرای کابینه بایدن در این سفر به رهبران کشورهای عربی اطمینان خواهند داد که واشنگتن همچنان به ادامه همکاری‌های نظامی خود پایبند خواهد بود و از آنها خواهد خواست از هرگونه برقراری روابط نظامی با روسیه پرهیز کنند.

جو بایدن ساعاتی پس از خروج آخرین سربازان آمریکایی از کابل در سخنانی اعلام کرد که از این پس واشنگتن در رقابت با چین و روسیه توان بیشتری برای رقابت در اختیار خواهد داشت. لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در نشست خبری خود در خصوص سفر به منطقه خلیج فارس با تشریح اهداف این سفر تاکید کرد آمریکا همچنان بر مقابله با تهدیدهای تروریستی ادامه خواهد داد. آستین این تهدیدها را «تلاش گروهی برای تهدید مردم آمریکا در هر نقطه از کره زمین» خواند و افزود: «حتی با وجود اینکه ایالات متحده تمرکز جدیدی بر چالش‌های استراتژیک چین خواهد داشت، تمرکز بر مقابله با تهدیدهای ترویستی ادامه خواهد یافت.»

در همین حال آنتونی بلینکن هم قرار است به قطر سفر کند. وزیر امور خارجه البته پیش از رسیدن به دوحه، توقفی در آلمان خواهد داشت تا در پایگاه هوایی رامشتاین، با افغان‌هایی که از کشور خود خارج شده و منتظر صدور مجوز سفر به ایالات متحده هستند، دیدار کند. بلینکن همچنین در آلمان در نشستی مجازی شرکت خواهد کرد و آنجا با همتایان خود از ۲۰ کشور دنیا در خصوص آینده افغانستان بحث و تبادل نظر می‌کند.

بلینکن در آلمان از این کشور به خاطر همکاری و همراهی برلین طی دو دهه اخیر در افغانستان نیز قدردانی خواهد کرد.

از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا هم در سفر خود به قطر از رهبران این کشور به خاطر همراهی‌های دوحه در جریان انتقال نیروهای آمریکایی و همچنین افغان‌هایی که از افغانستان خارج شدند و در قطر حضور یافتند تشکر و قدردانی می‌کند. قطر علاوه بر اجازه استفاده از پایگاه هوایی العدید برای پردازش تخلیه شدگان افغانستان، با میزبانی از نمایندگی دیپلماتیک آمریکا که با خروج این کشور از افغانستان خارج شده بودند موافقت کرد. قطری‌ها همچنین اعلام آمادگی کرده‌اند که در فرآیند بازگشایی فرودگاه کابل به طالبان کمک می‌کنند.