8

ایالات متحده روز جمعه تحریم‌های جدیدی را علیه «عرضه‌کنندگان پهپادهای ایرانی به روسیه» اعمال کرد. به گفته واشنگتن روسیه از این پهپادها برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین در جریان تهاجم نظامی به این کشور استفاده کرده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه شش مدیراجرایی و اعضای هیات مدیره صنایع هوایی قدس (QAI) اعمال کرده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، صنایع هوایی قدس را به عنوان یکی از سازنده‌های اصلی تجهیزات دفاعی جمهوری اسلامی و مسئول طراحی و تولید پهپادها عنوان کرده است. این شرکت از سال ۲۰۱۳ تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد اما در دور تازه تحریم‌ها خزانه‌داری ایالات متحده یکی از شرکت‌های تابعه آن به نام «شرکت صنایع طراحی و ساخت هواپیماهای سبک» و مدیر «سازمان صنایع هوا-فضای ایران» را نیز به فهرست پیشین خود افزوده است.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در این بیانیه گفت: «ما از هر ابزاری که در اختیار داریم استفاده می‌کنیم تا پوتین را از سلاح‌هایی که در این جنگ وحشیانه و بی‌دلیل علیه اوکراین از آن استفاده می‌کند، محروم کنیم.»

در پی اقدام روز جمعه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، دارایی این افراد در این کشور مسدود می‌شود و امریکایی‌ها از معامله با این افراد منع خواهند شد. کسانی هم که با این افراد معاملاتی دارند در معرض تحریم قرار خواهند گرفت.

ایالات متحده قبلا هم علیه شرکت‌ها و افرادی که متهم به تولید یا انتقال پهپادهای ایرانی هستند، تحریم‌هایی را اعمال کرده بود. زیرا گفته می‌شود روسیه برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین از آنها استفاده می‌کند.

جمهوری اسلامی ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را پذیرفته اما گفته این پهپادها قبل از حمله فوریه روسیه ارسال شده است. اما از طرفی مسکو استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی در اوکراین را تکذیب کرده است