7

محمدعلی ابطحی، از چهره‌های اصلاح‌طلب و رئیس دفتر سابق محمد خاتمی، در واکنش به تأیید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی مبنی‌بر «مسمومیت عمدی» دانش‌آموزان دختر نوشت: «بوکو حرام هم از راه رسید».

او روز یکشنبه در توئیتی ضمن هشدار در مورد پیامدهای «افراطی‌گری دینی» در جامعه تأکید کرد: «نیروهای امنیتی برای معرفی عاملان و آمران این کار باید سرعت عمل نشان دهند وگزارش مورد قبول جامعه ارایه کنند».

اوایل روز یکشنبه به‌رغم سکوت نهادهای امنیتی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت عمدی‌بودن عامل مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر برخی مدارس کشور را تأیید کرد.

این مقام حکومتی، با این حال، توضیحی درباره این‌که «این افراد» چه کسانی ممکن است باشند، ارائه نکرد.

در هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی در مورد دست داشتن نیروهای تندروی مذهبی در مسموم‌سازی دانش‌آموزان دختر منتشر شده بود. به نظر می‌رسد این اقدام برای مانع‌تراشی جهت رفتن دختران به مدرسه باشد. مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز هیچ گزارشی در مورد هویت و شناسایی عاملان این حوادث ارائه نکرده‌اند.

مسمومیت سریالی دانش‌آموزان از نهم آذر ماه در قم آغاز شد و تاکنون صدها دانش‌آموز در ۶۰ مدرسه این شهر که عمدتاً مدارس متوسطه اول و دوم دختران بوده، دچار مسمومیت شده‌اند.

مسمومیت‌های دانش‌آموزان در ایران فقط منحصر به مدارس قم نیست و به مدارس دیگر شهرهای ایران از جمله بروجرد و تهران هم گسترش یافته است.