حماس : «حدود ۲۰۰ اسیر اسرائيلی داریم»

Screen Shot 2023-10-16 at 1.16.17 PM

وزیر اطلاعات اسرائيل: «تا خروج حماس از غزه ادامه می‌دهیم»

گیلا گملیل، وزیر اطلاعات اسرائيل در گفتگو با برنامه نیوز آور سرویس جهانی بی‌بی‌سی دولت این کشور تا راندن حماس از غزه، از پا نخواهد نشست.

این وزیر اسرائيلی گفت اطمینان از امنیت شهروندان اسرائيل اولین اولویت دولت این کشور در پی ورود ارتش به غزه خواهد بود.

خانم گملیل اذغان کرد که دولت اسرائيل در دفاع از شهروندانش و حفظ امنیت آنها در جریان حمله ۷ اکتبر ناکام مانده اما گفت این موضوعیست که «بعد از جنگ» به آن رسیدگی خواهد شد.

حماس : «حدود ۲۰۰ اسیر اسرائيلی داریم»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی حماس می‌گوید ۲۰۰ تا ۲۵۰ اسیر اسرائيلی در غزه هستند.

بر اساس این گزارش حماس در یک پیام ویدیویی گفته است حدود ۲۰۰ گروگان را در اختیار دارد و باقی افراد اسیر شده در اختیار گروه‌های مسلح دیگر هستند.

این گروه گفته است با زندانیان خود بر اساس قوانین حاکم بر اخلاق و رفتار انسانی برخورد می‌کند.

حماس گفته است عده ای از شهروندان کشورهای دیگر نیز در اسارت هستند که «مهمان هستند» و «هر زمان که شرایط مهیا باشد آزاد خواهند شد.»

بی‌بی‌سی نمی‌تواند مستقلا این خبر را تائید کند.

حماس پیشتر گفته بود گروگان‌های خود را در تونل‌هایی در غزه پنهان کرده و تهدید کرده بود اگر منازل غیرنظامیان بدون هشدار از سوی اسرائيل هدف قرار بگیرند گروگان‌های خود را خواهد کشت.

پوتین و نتانیاهو تلفنی گفتگو کردند

کاخ کرملین می‌گوید ولادیمیر پوتین رهبر روسیه تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائيل گفتگو کرده است.

بر اساس بیانیه کاخ کرملین دو طرف درباره وضعیت اسرائیل و غزه صحبت کرده‌اند و آقای پوتین ضمن ابراز همدردی و تسلیت به خانواده کشته شدگان اسرائيلی به دست حماس، بر مخالفت شدید خود با هر اقدامی که قربانیان آن غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان باشد، تاکید کرده است.

آقای پوتین به بنیامین نتانیاهو گفته است روسیه گام‌هایی را با هدف «عادی سازی شرایط وبرای جلوگیری از افزایش تنش و پرهیز از یک فاجعه انسانی در غزه» برداشته است.

اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد کوریدور هوایی برای امدادرسانی به غزه

اورسلا ون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته است اتحادیه اروپا به دنبال برقراری کوریدوری هوایی برای امدادرسانی به غزه است.

خانم ون‌در‌لاین گفته است در مقابله با این دهشت،‌حق اسرائيل برای دفاع ازخود در چارچوب قوانین بین‌الملل و انسان‌دوستانه است. در حال حاضر فلسطینیان در غزه به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند. آنها نباید هزینه «وحشی‌گری» حماس را بپردازند و برای همین کمیسیون اروپا اعلام می‌کند که کمک‌های انسان‌دوستانه برای غیرنظامیان غزه را سه برابر می‌کند و به ۷۹ میلیون دلار می‌رساند.

در این بیانیه آمده است اتحادیه اروپا پل یا کوریدوری هوایی را از طریق مصر برای امدادرسانی به غزه ایجاد خواهد کرد.

هنوز مشخص نیست این کوریدور چگونه عملی خواهد شد.