رویدادی فراتر از یک مسابقه ورزشی؛ هفت نکته شگفت‌انگیز در مورد سوپربال

تورنمنت‌های ورزشی در کشورهای مختلف محبوبیتی متفاوت دارند، اما سخت بتوان تک مسابقه‌ای را پیدا کرد که قابل مقایسه با سوپر بال باشد. سوپر بال (مسابقه‌ای بین تیم‌های نخست دو کنفرانس فوتبال آمریکایی) حالا نه یک مسابقه ورزشی صرف که رویدادی سرشار از موسیقی، غذا و البته یک حادثه بزرگ تجاری است. برای مثال بیش از صد میلیون نفر اجرای پارسال جاستین تیمبرلیک بین دو نیمه این بازی را نگاه کردند.

امسال آتلانتا میزبان این مسابقه است و پنجاه و سومین سوپربال یکشنبه شب (۳ فوریه) بین تیم‌های “نیوانگلند پتریوتز” و “لس‌آنجلس رمز” برگزار می‌شود. مسابقه‌ای که با بررسی دقیق‌تر آن به حقایقی شگفت‌انگیز می‌رسید و حتی اگر جزو هوادارن این ورزش نباشید هم نمی‌توانید از کنار آن‌ها به سادگی عبور کنید. این مطلب نگاهی دارد به هفت نکته جالب سوپربال.

مسابقه‌ای به قدمت نیم قرن

اولین سوپر بال

اولین سوپر بال ۱۵ ژانویه ۱۹۶۷ در لس‌آنجلس برگزار شد و “گرین بی پکرز” با نتیجه ۱۰-۳۵ مقابل “کانزاس سیتی” پیروز شد. ۶۰ میلیون نفر آن مسابقه را از تلویزیون نگاه کردند، آماری که حالا تقریبا دو برابر شده است. بازیکنان پکرز پس از پیروزی نفری ۱۵ هزار دلار جایزه گرفتند؛ مقایسه کنید با بازیکنان پتریوتز که پس از پیروزی در سوپر بال ۲۰۱۷ نفری ۱۰۷ هزار دلار جایزه گرفتند.

دومین روز سورچرانی در آمریکا

بال مرغ

حتی اگر یک آمریکایی طرفدار این ورزش هم نباشید، به احتمال زیاد به یک مهمانی سوپر بال دعوت می‌شوید تا شکمی از عزا دربیاورید. به این ترتیب شما هم سهم کوچکی در خوردن یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون بال مرغ سرخ‌کرده که در این روز خورده می‌شود، خواهید داشت.

۵۴ میلیون کیلوگرم آووکادو، ۴ میلیون پیتزا و ۵۰ میلیون قوطی آبجو بخشی از آماری هستند که این روز را پس از روز شکرگزاری تبدیل به رکورددار خوردن غذا و تنقلات در آمریکا می‌کند.

قیمت هنگفت آگهی‌های بازرگانی

سال ۲۰۱۷ اگر می‌خواستید ۳۰ ثانیه تبلیغ در سوپر بال داشته باشید، برایتان ۵ میلیون دلار آب می‌خورد. اگر می‌خواهید بدانید قیمت تبلیغات این مسابقه چقدر بالاتر رفته کافی است بدانید که این رقم در اولین مسابقه فقط ۴۰ هزار دلار بود.

دلیل این قیمت هنگفت هم ساده است، شمار بسیار زیاد کسانی که این مسابقه را می‌بینند. سوپر بال سال ۲۰۱۴ با ۱۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، پربیننده‌ترین مسابقه تاریخ این مسابقات است و رتبه بعدی به مسابقه سال قبل از آن می‌رسد که ۱۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیننده داشت.

استفاده از اعداد رومی برای جلوگیری از اشتباه

لامار هانتnلامار هانت

لامار هانت، مالک پیشین کانزاس سیتی وقتی دید که مسئولان “ان‌اف‌ال” به دنبال راهی برای جلوگیری از اشتباه در مورد سال برگزاری سوپر بال هستند، پیشنهاد استفاده از اعداد رومی را داد. واقعیت این است که سوپر بال هر فصل، در سال بعد از آن برگزار می‌شود. فصل فوتبال آمریکایی از پاییز آغاز می‌شود و زمان برگزاری سوپر بال به اوایل سال بعد می‌افتد. استفاده از اعداد رومی از سال ۱۹۷۱ و “سوپر بال V” آغاز شد و تا الان ادامه دارد.

بلیتی معادل دو سال حقوق

تماشاگر سوپر بال

ارزان‌ترین بلیت سوپربال امسال ۲۹۰۰ دلار قیمت دارد و متوسط قیمت بلیت این مسابقه ۵۶۸۲ دلار است. قیمت گران‌ترین بلیت این مسابقه هم تا ۹۳۰۰۰ دلار می‌رسد.

حقوق هفتگی متوسط برای ۴۰ ساعت کار در هفته حدود ۴۴ دلار است و با این حقوق شما باید دو سال کار کنید تا بتوانید گران‌ترین بلیت سوپر بال را بخرید.


نگاهی به سوپربال امسال

  • انتظار می‌رود حدود یک میلیون نفر برای این مسابقه به آتلانتا سفر کنند؛ درست به اندازه جمعیت آستین در تگزاس.
  • تیم لس‌آنجلس رمز برای شرکت در سوپر بال ۳۱۱۰ کیلومتر سفر کرده، نزدیک به دو برابر رقیبشان، پتریوتز.
  • ورزشگاه مرسدس بنز آتلانتا که سال ۲۰۱۷ افتتاح شد، ۷۵۰۰۰ صندلی دارد. بزرگ‌ترین ورزشگاه آمریکا، متعلق به دانشگاه میشیگان با ۱۰۷۶۰۱ نفر ظرفیت است.
  • پتریوتز سومین تیم تاریخ است که برای سومین سال پیاپی به سوپربال رسیده است. دو تیم قبلی میامی دلفینز (۷۳-۱۹۷۱) و بوفالو بیلز (۹۳-۱۹۹۰) بودند.
  • رمز چهار بازیکن دارد که تجربه حضور در سوپربال را داشته‌اند اما ۳۸ بازیکن بازیکن پتریوتز سابقه حضور در سوپربال را دارند.
  • این مسابقه ۱۷ سال بعد از سوپربال ۳۶ برگزار می‌شود؛ روزی که پتریوتز توانست رمز را شکست دهد.
  • امسال اجرای بین دو نیمه به عهده گروه مارون ۵ است و دو خواننده رپ (تراویس اسکات و بیگ بوی) هم آن‌ها را همراهی می‌کنند.

اجرای مجانی بین دو نیمه

بیانسه (چپ) و برونو مارس بین دو نیمه سوپربال ۲۰۱۶ برنامه اجرا کردندبیانسه (چپ) و برونو مارس بین دو نیمه سوپربال ۲۰۱۶ برنامه اجرا کردند

سال‌ها شایعات زیادی در مورد پول نجومی که خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی برای اجرای برنامه بین دو نیمه سوپر بال از “ان‌اف‌ال” می‌گیرند، شنیده می‌شد؛ شایعه‌ای که کاملا غلط بود.

به نوشته نشریه نیویورک تایمز، “ان‌اف‌ال” حق‌الزحمه‌ای بابت اجرا بین دو نیمه نمی‌دهد اما تمام هزینه‌های اجرا مانند نورپردازی، محافظان و ساختن صحنه را به عهده می‌گیرد.

یک شایعه دیگر هم وجود داشت که هنرمندان برای اجرا بین دو نیمه سوپر بال حاضرند حتی از جیبشان هم پول بدهند، اما این هم درست نیست و کیتی پری گفت که برای اجرا در سوپر بال ۲۰۱۶ پولی نداده است.

بیشترین کوارتربک‌های تاریخ از ۱۱ دانشگاه می‌آیند

تام بردی

گرچه بازیکنان حاضر در سوپربال سابقه حضور در تیم‌های مختلفی را دارند اما دانشجویان پیشین ۱۱ دانشگاه، رکوردار بیشترین حضور در سوپر بال هستند. تا سال ۲۰۱۷ دانشگاه‌های نتردام، میشیگان و استنفورد با هفت بازیکن بیشترین تعداد بازیکن در سوپربال را داشته‌اند.

رتبه دوم متعلق به دانشگاه پردو با ۶ بازیکن است و در رتبه سوم دانشگاه‌های یو‌سی‌ال‌ای، آلاباما، تنسی، نیوی، کالیفرنیا، میامی و دانشگاه فناوری لوئیزیانا قرار می‌گیرند. با در نظر گرفتن تعداد حضور و پیروزی موفق‌ترین کوارتربک تاریخ سوپربال هم تام بردی ۴۰ ساله است.

You may also like...

ege123